24. 06. 2023, 08:31

Live povstání v Rusku: Moskva se připravuje na obranu, Wagnerovci projeli Lipeck

Přinášíme živé pokrytí pokusu o převrat v Rusku. Bojovníci wagnerovy skupiny vedení Jevgennijem Prigožinem se vydali na "pochod spravedlnosti" na Moskvu, jehož cílem má být sesazení aktuálního vedení armády. Vladimir Putin akci odsoudil a označil ji za zločinné dobrodružství a zradu.

V pátek 23. června ve večerních hodinách vyhlásil šéf soukromé wagnerovy armády Jevgennij Prigožin “pochod spravedlivosti.” Jeho cílem je sesadit vedení ruské armády, konkrétně ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka Generálního štábu Valerije Gerasimova. Mělo jít o bezprostřední reakci na údajné bombardování polních táborů wagnerovců v okupované Luhanské oblasti v pátečních podvečerních hodinách. Bombardování měly podle slov Jevgenije Prigožina provést síly ministerstva obrany, konkrétně dělostřelectvo a vrtulníky.

Ještě v nočních hodinách opustily kolony nákladních aut a těžké techniky wagnerovců okupovaná území Ukrajiny. Nad ránem se jim podařilo obsadit příhraniční více než milionové město Rostov na Donu včetně budov ministerstva obrany nebo velitelství ruského jižního vojenského okruhu.

Čtěte také: „Obsluhoval jsem vládce Kremlu.“ Cesta nadwagnerovce Prigožina od hromad párků k hromadám mrtvol

Napětí mezi velitelem wagnerovců Prigožinem a představiteli ruské armády existovalo už před loňskou invazí Ruska na Ukrajinu. Po jejím začátku nicméně rychle narůstalo. Prigožin vinil velení armády ze zločinu, když nezvládlo ubránit dříve dobytá území během ukrajinských protiofenziv od dubna loňského roku i z toho, že jsou jeho bojovníkům upírány zbraně, munice i možnost verbovat trestance v ruských vězeních. Wagnerova skupina byla zároveň rozhodující silou při dobývání Bachmutu a byla považována za efektivní a dobře organizovanou sílu.

Jevgennij Prigožin se vypracoval jako petrohradský bandita a později majitel gastronomického impéria. Postupem času začala jeho firma zajišťovat catering mimo jiné pro armádu i Kreml. Z toho důvodu se Prigožinovi začalo přezdívat Putinův kuchař. Jeho jméno je spojováno také s petrohradskými trollími farmami, které měly minimálně od roku 2012 pomáhat s formováním veřejného mínění ve prospěch režimu Vladimira Putina v Rusku i na Západě.

Dále shrnujeme aktuální dění. Pro nejaktuálnější informace znovu načtěte stránku.

19:36

Jevgenij Prigožin podle ruských agentur potvrdil, že kolony jeho bojovníků, které mířily do Moskvy, se vrátí zpět na základny. Uvedl to poté, co souhlasil s dohodou navrženou běloruským lídrem Alexandrem Lukašenkem, na jejímž základě se Wagnerovci stáhnou.

17:26

Starosta Moskvy Sergej Sobjanin vyhlásil pondělí 26. června jako den pracovního klidu. Zároveň s tím požádal obyvatele hlavního města, aby se v co největší míře vyhnuli cestám po Moskvě, protože je možné, že se v některých místech budou tvořit zátarasy.

17:02

V Lipecké oblasti ničí bagry část silnice, aby tudy nemohli projet žoldáci z Wagnerovi skupiny směřující dále na Moskvu. Autenticitu záběrů i místo potvrdil server Meduza.

15:38

“Bojovníci Wagnerovy skupiny mohou ještě složit zbraně a vyhnout se tak vzhledem ke svým zásluhám ve Speciální vojenské operaci trestu,” uvedl podle ruského telegramového kanálu Operace Z: Vojenkory Ruskoj Vesny Pavel Krašeninnikov, předseda Státního výboru pro výstavbu a legislativu Dumy.

Kolona vojenské techniky Wagnerovců podle spřízněného telegramového účtu právě projíždí Lipeckou oblastí a před zhruba půl hodinou minula město Jelec, které je vzdálené od Moskvy pouhých 340 km. Za sebou už mají od rána okolo 500 kilometrů.

15:00

Moskevská policie v neprůstřelných vestách a se samopaly staví obranné pozice na Lipecké ulici, která přivádí dálnici M4 “Don” z jihu do města. Na místě létá vrtulník. Na jiných vjezdech do moskvy vznijakí i pozice s automatickými granátomety, píšou Vědomosti.

Policie připravená na obranu na Lipecké ulici vedoucí na jih z Moskvy. Zdroj: Vědomosti

 

14:54

Putin právě podepsal zákon, který policii umožňuje zadržet lidi až na třicet dní za narušení režimu vojenského stavu.

12:10

Vladimir Putin informoval v telefonickém rozhovoru prezident Kazachstánu Tokajeva o tom, co se v Rusku děje. Tokajev odpověděl, že současné dění v Rusku považuje za vnitropolitickou záležitost země. Kazachstán je považován za jednoho z nejbližších spojenců Ruska a je také členem Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, ruské vojenské aliance na postsovětském prostoru.

Ve stejný moment dal polský prezident Duda rozkaz ke zvýšení bojové připravenosti polské armády.

11:30

Jevgennij Prigožin se ve své poslední zprávě obul do Vladimira Putina i všech těch, kteří se snaží zastavit pochod na Moskvu. Oznamuje, že praví patrioti jsou jeho bojovníci.

“V otázce zrady vlasti se prezident hluboce plete. My jsme patrioti své země. Bojovali jsme a bojujeme dál. Všichni bojovníci soukromé vojenské skupiny (ČVK) Wagner a nikdo se nechystá na žádost prezidenta, FSB nebo kohokoli jiného skončit. Nechceme totiž, aby byla země nadále žila v korupci, lži a byrokracii. Když jsme bojovali v Africe, říkali nám, že potřebujeme Afriku, ale pak ji nechali být, protože rozkradli všechny peníze, které měly jít na pomoc.

Když nám řekli, že bojujeme s Ukrajinou, tak jsme šli a bojovali. Ukázalo se ale, že munice, výzbroj i všechny peníze, které na to měli jít, se také rozkradly a úředníci dále sedí na svých místech a schovávají je pro sebe. Teď se najednou nešetří ničím. Útočí na nás z letadel i vrtulníků, ale bombardují civilisty, protože nejsou schopni nás trefit. A ničí vše, kam rakety dopadají. Proto jsme my patrioti a ti, kteří jsou proti nám jsou ti, kteří se shromáždili kolem ničemů,” prohlásil Prigožin na svém Telegramu.

11:05

Své vyjádření k situaci právě vydal i Ramzan Kadyrov, dosud považovaný za potenciálního spojence Prigožina v jeho kritice ministerstva obrany a Generálního štábu. Ve své zprávě se nicméně ostře ohrazuje proti vojenské vzpouře.

Přátelé, byla to rušná noc a přelety mi nedaly prostor vyjádřit svůj pohled na tuto odpornou ZRADU!

Celá ta věc je nůž do zad a reálná vojenská vzpoura!

Opakovaně jsem upozorňoval, že válka není časem na řešení osobních křivd a sporů v týlu. Na domácí frontě musí být vždy klid a bezpečí. Představte si, jak se teď cítí chlapi v zákopech, když mají před očima nepřítele a za zády dobrodružství zrádců. Jde o stabilitu, o soudržnost státu, o bezpečnost občanů.

Historie ukazuje, že takové akce mohou vést ke krvavým následkům. Nemáme snad v speciální operaci dost ztrát? Musíme ještě vytvářet problémy uvnitř země?

Máme vrchního velitele, zvoleného lidem, který zná celou situaci do všech detailů lépe než jakýkoli stratég, natož podnikatel. Sám si povolává velitele z bojiště a má plnou kontrolu nad průběhem speciální operace. A rozhodnutí vrchního velitele jsou přijímána uvážlivě a pečlivě. Každý z nás vidí jen jednu část mapy, ale on vidí všechny najednou! A je naprosto správné, že Vladimir Vladimirovič ve svém projevu k národu jasně řekl, že je to vojenská vzpoura! Pro takové jednání neexistuje žádné ospravedlnění!

Plně podporuji každé slovo Vladimira Vladimiroviče Putina!”

Dále Kadyrov vyzývá k jednotě, aby “nepřátelé na západě” nemohli situaci využít. Prigožinův pochod označuje za vlastizrádný a oznamuje, že “Vojáci ministerstva obrany a Federální gardy Čečenské republiky jsou již na cestě do zón napětí. Uděláme vše, co je v našich silách, abychom zachovali jednotu Ruska a ochránili jeho státnost!”

Zprávu Kadyrov zakončuje tím, že povstání musí být potlačeno. “Pokud k tomu bude třeba přijmout tvrdá opatření, jsme připraveni!” píše.

10:48

Telegram kanály blízké k Wagnerově skupině sdílejí video, na kterém se dlouhá kolona wagnerovců blíží údajně k vojenskému letišti v Buturlinovce. Jde o město mezi Rostovem na Donu, Bělgorodem a Voroněží. Kromě nákladních aut na videu vidíme i těžkou techniku včetně tanku a bojovníky s přenosnými protiletadlovými raketomety připravení bránit kolonu proti leteckému útoku.

 

10:15

Vladimir Putin vystoupil v dlouho očekávaném televizní projevu. Prigožinův pochod spravedlnosti označil za “zločinné dobrodružství a těžký zločin.” Tím se postavil rozhodně na stranu ministra obrany a náčelníka Generálního štábu.

“Jde o úder do zad naší zemi a našemu lidu. Přesně takový úder do zad dostalo Rusko v roce 1917, když země bojovala v první světové válce. Vítězství jí tím bylo ukradeno. Intriky, politikaření za zády armády i lidu přineslo nestabilitu, zničení armády a rozpadem země, ztrátou velkých teritorií a nakonec tragédie občanské války. Rusové zabíjeli Rusy, bratři bratry,” řekl Vladimir Putin v odkazu k době, která odstartovala bolševickou revoluci.

“Nedopustíme, aby se to opakovalo. Ubráníme naše lidi i zemi od libovolných hrozeb včetně vnitřní zrady. A to, co vidíme teď, je zrada. Vlastní ambice a zájmy dovedly ke zradě země i lidu a toho, za co byli v zákopech spolu s vojáky i bojovníci Wagnerovy skupiny,” pokračoval Putin.

“Opakuji, že jakákoli vnitřní smuta je smrtelná hrozba pro naši státnost, pro nás jako národ. Je to silný zásah Ruska, našeho lidu. Naše činny na obranu vlasti budou tvrdé. Kdokoli se vědomě zúčastnil této zrady, připravoval ozbrojenou rebelii a dal se na cestu teroristických činů, pocítí velmi tvrdý trest. Tito lidé budou zodpovědní před zákonem i našim lidem. Ozbrojené síly i další státní orgány dostali nutné rozkazy,” ubezpečil zemi a doplnil, že v následujících hodinách budou provedeny rozhodné kroky ke stabilizaci situace v Rostově na Donu, kterou Putin označil za složitou. “Je prakticky zablokována práce orgánů občanské i vojenské správy,” připustil a znovu všechny vyzval k ukončení účasti na zločinném povstání.

“Věřím, že ochráníme to, co je pro nás drahé a svaté a spolu s naší vlastí zvládneme všechny zkoušky, staneme se ještě silnějšími,” ukončil Putin svou řeč.