11. 07. 2023, 12:30

Live: Ve Vilniusu jednají lídři NATO, Zelenskyj mění plány a přijel už dnes

Hedvika Ruszová

Vilnius – Přinášíme živé pokrytí summitu NATO. Vyhlížený summit Severoatlantické aliance v litevské metropoli odstartoval – do Vilniusu se slétli světoví lídři z jednatřiceti členských zemí i států, které s NATO spolupracují. Zúčastnit by se měl i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Na stole je mnoho otázek, velká část z nich je spojená s podporou Ukrajiny sužované ruskou agresí. Řešit se bude také rozšíření NATO o další dva členy, kromě Ukrajiny i Švédska. Včera před zahájením šéf NATO Jens Stoltenberg uvedl, že Turecko podpoří švédskou žádost o vstup do vojenské aliance, což bylo v předvečer summitu významnou událostí. A pozornost budou zástupci států aliance mimo jiné věnovat i rostoucímu vlivu Číny.

Čtěte také: PULS | Ukrajina není pro USA prioritou, Státy vidí největší rizika v Číně, říká Smetana

Litva a několik jejích spojenců kvůli summitu posílily bezpečnost a na dvoudenní setkání nasadily až 12 000 vojáků, kteří budou mít k dispozici válečné lodě, systémy protivzdušné obrany a dělostřelectvo. Podle litevských úřadů se do Vilniusu sjede téměř 50 zahraničních delegací s 2 400 zástupci, včetně 40 prezidentů nebo premiérů a až 150 dalších vysoce postavených politiků.

K Turecku se následně přidalo i Maďarsko, které oznámilo, že ratifikace švédské kandidatury do NATO je z jeho strany nyní „pouze technickou otázkou“, jak dnes uvedl maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto.

Dále shrnujeme aktuální dění. Pro nejaktuálnější informace znovu načtěte stránku.

17:40 

Ukrajinský prezident Zelenskyj řekl, že „NATO poskytne Ukrajině bezpečnost, Ukrajiná dodá NATO sílu“.

17:22

Poslechněte si, co v podcastu Puls řekl o směřování NATO bezpečnostní analytik z Univerzity Karlovy Michal Smetana.

 

17:16

Generální tajemník Jens Stoltenberg na tiskové konferenci řekl, že aliance plánuje přizvat Ukrajinu do NATO, píše deník The Guardian. A to ve chvíli, kdy dojde „ke shodě mezi členy a ke splnění (stanovených) podmínek“. Uvedl také, že by v takovém případě Ukrajina získala členství ve zrychleném, tedy jednokrokovém přijímacím procesu.

15:28

Volodymyr Zelenskyj dorazil do Vilniusu, informuje Suspilne.

15:19

Členství Švédska v NATO by mělo „negativní dopady“ na bezpečnost Ruska, tvrdí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Kreml rovněž prohlásil, že Turecko by si nemělo dělat iluze o tom, že by mu jednoho dne mohlo být umožněno vstoupit do Evropské unie. O vstup požádalo Turecko už v roce 1987 a otevření vstupních procesů je podle pondělních zpráv tureckou podmínkou pro schválení přijetí Švédska do NATO. Peskov zdůraznil, že si Moskva přeje mít s Ankarou pevné vztahy i přes neshody, mimo jiné v otázce rozšíření NATO.

Kreml dodal, že summit „pečlivě sleduje“, a kritizoval jeho „protiruský charakter“. „Jedná se bezpochyby o alianční summit se silně protiruským charakterem. Rusko je vnímáno jako nepřítel, protivník, a právě v tomto kontextu budou probíhat diskuse,“ uvedl Peskov.

13:43

Francie zahájila dodávky značného počtu střel s plochou dráhou letu SCALP na Ukrajinu, které budou integrovány do nezápadních bojových letounů, uvedl v úterý francouzský vojenský zdroj. Střely, které mohou doletět až do vzdálenosti 250 km, mohou být použity pouze v rámci mezinárodně uznaných hranic Ukrajiny.

13:18

Rumunsko a Lotyšsko chtějí zvýšit financování obrany. Rumunsko může během několika let zvýšit výdaje na obranu nad 2,5 % HDP, zatímco ty lotyšské by mohly již příští rok dosáhnout 3 % HDP, uvedl v úterý premiér Krisjanis Karins. Norská vláda oznámila, že přislíbila Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 2,5 miliardy norských korun (přes 218 milionů eur), čímž se celková částka pro letošní rok vyšplhá na 10 miliard norských korun.

12:58

Německý kancléř Olaf Scholz přislíbil, že Ukrajina dostane bezpečnostní záruky i po válce. „Pro nás je od počátku důležité, aby pro Ukrajinu existovaly bezpečnostní záruky, které mohou být účinné [po nastolení] míru. A k tomu také uzavřeme potřebné dohody,“ prohlásil Scholz na začátku summitu.

12:07

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mění plány a míří na jednání do Vilniusu už dnes. Původně se měl summitu účastnit až ve středu, jenže údajně dostal signály, že se o určitých výsledných formulacích z jednání diskutuje už dnes bez Ukrajiny. Podle jeho vyjádření je „bezprecedentní a absurdní, když není stanoven časový rámec ani pro pozvání, ani pro členství Ukrajiny“.

11:01

Český prezident Petr Pavel vystoupil jako jeden z prvních účinkujících na přidruženém veřejném fóru. „Ukrajina potřebuje vidět světlo na konci tunelu, musí cítit motivaci, že jednou bude vítána v naší rodině. Můžeme jim dát takové ujištění tím, že jim řekneme, že jakmile skončí válka, začne přístupový proces. Přeji si, aby to od nás slyšeli. Vidím rezervovaný postoj od několika zemí. Uvidíme, k čemu dospějeme v těchto dvou dnech,“ uvedl.

9:55

Německé ministerstvo obrany v čele s Borisem Pistoriem během summitu oznámilo dokončení balíčku vojenské pomoci Ukrajině ve výši 700 milionů eur. Balíček zahrnuje dvě odpalovací zařízení Patriot ze zásob Bundeswehru, 40 dalších bojových vozidel pěchoty Marder, 25 dalších hlavních bojových tanků 1 A5 a také pět tanků Bergepanzer 2, uvedlo ministerstvo. Součástí je dalších 20 000 kusů dělostřelecké munice a 5 000 kusů dýmovnicové munice ráže 155 mm, dodalo ministerstvo.

Britský premiér Rishi Sunak vyzval všechny členy NATO, aby splnili alianční cíl vydávat na obranu ekvivalent 2 % hrubého domácího produktu. Podle nových odhadů NATO zveřejněných minulý týden tohoto cíle letos dosáhne 11 z 31 členských zemí.

 

 

 

Hedvika Ruszová

Více článků od autora