12. 07. 2023, 08:10

Live: Vilnius, den druhý. Zelenskyj chystá bilaterální schůzky, promluví Biden

Hedvika Ruszová

Vilnius – Přinášíme živé pokrytí i z druhého dne summitu NATO v litevském Vilniusu. 

Během prvního dne dorazil na summit ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kromě budoucnosti Ukrajiny ve vztahu k Severoatlantické alianci byla na stole i otázka rozšíření NATO o dalšího člena: Švédsko. Po dlouhém vyjednávání v předvečer summitu vyjádřili souhlas se vstupem Švédska do NATO turečtí a posléze i maďarští zastupitelé. Během prvního dne padlo z úst zastupitelů členských států mnoho ujištění o podpoře pro Ukrajinu, ale klíčová otázka případného budoucího členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci zůstává nevyřešena.

Čtěte také: PULS | Ukrajina není pro USA prioritou, Státy vidí největší rizika v Číně, říká Smetana

Druhý den summitu přinese například bilaterální schůzky mezi zastupiteli jednotlivých členských států a prezidentem Zelenským. Promluvit má také americký prezident Joe Biden – podle agentury Reuters plánuje ve svém proslovu zdůrazňovat jednotu aliance.

Dále shrnujeme aktuální dění. Pro nejaktuálnější informace znovu načtěte stránku.

16:05

Recep Tayyip Erdoğan uvedl, že nechá turecký parlament hlasovat o ratifikaci vstupu Švédska do NATO. Web stanice Al Jazeera nicméně uvádí, že turecký parlament bude znovu jednat až letos na podzim.

14:55

Prezident Zelenskyj publikoval prohlášení, ve kterém upozorňuje, že Ukrajina očekává specifikace podmínek pro vstup země do NATO. Uvedl také, že rozumí tomu, že se Ukrajina nemůže stát členskou zemí, dokud trvá válka.

14:21

Národněbezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan se okolo poledne dostal do slovní potyčky s ukrajinskou aktivistkou Dariou Kaleniuk. Podle CNN se Kaleniuk ptala Sullivana, jestli se Joe Biden bojí přizvat Ukrajinu do NATO kvůli Rusku. Sullivan jí měl mimo jiné odvětit, že si podle něj Američané „zaslouží určitou míru vděčnosti“ za svou dosavadní podporu. Podobně se dnes vyjádřil i britský ministr obrany Ben Wallace.

13:40

Americký prezident Joe Biden se právě ve Vilniusu setkal s Volodymyrem Zelenským.

12:10

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zopakoval, že Alliance zjednoduší cestu Ukrajiny ke vstupu z dvoufázové na jednofázovou. Zároveň zdůraznil, že oficiální pozvánka přijde až v momentě, kdy se členské země shodnou, že byly naplněny jejich podmínky (které ovšem blíže nespecifkoval).

Čtěte také: „Věřím, že Rusko nakonec donutíme platit Ukrajině reparace,“ říká slovenský europoslanec

12:07

„Můžeme označit výsledky tohoto summitu za dobré, ale pokud bychom dostali pozvánku, byly by optimální,“ řekl o potenciálním vstupu Ukrajiny do NATO Zelenskyj během společné tiskové konference s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

10:40

Prezident Zelenskyj na svém kanálu na Telegramu uvedl, že se s německým kancléřem Scholzem domluvili na nových dodávkách protivzdušného systému Patriot.

10:04

Prezident Zelenskyj zahájil schůzku s německým kancléřem Olafem Scholzem.

9:42

Ukrajinský prezident Zelenskyj právě dorazil na druhý den summitu. Pro novináře zdůraznil, že bude jednat o třech bodech: balíku vojenské pomoci, pozvánce k vstupu Ukrajiny do NATO a bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu během procesu vstupu.

Úterý 11. 7.

17:40 

Ukrajinský prezident Zelenskyj řekl, že „NATO poskytne Ukrajině bezpečnost, Ukrajina dodá NATO sílu“.

17:22

Poslechněte si, co v podcastu Puls řekl o směřování NATO bezpečnostní analytik z Univerzity Karlovy Michal Smetana.

 

17:16

Generální tajemník Jens Stoltenberg na tiskové konferenci řekl, že aliance plánuje přizvat Ukrajinu do NATO, píše deník The Guardian. A to ve chvíli, kdy dojde „ke shodě mezi členy a ke splnění (stanovených) podmínek“. Uvedl také, že by v takovém případě Ukrajina získala členství ve zrychleném, tedy jednokrokovém přijímacím procesu.

15:28

Volodymyr Zelenskyj dorazil do Vilniusu, informuje Suspilne.

15:19

Členství Švédska v NATO by mělo „negativní dopady“ na bezpečnost Ruska, tvrdí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Kreml rovněž prohlásil, že Turecko by si nemělo dělat iluze o tom, že by mu jednoho dne mohlo být umožněno vstoupit do Evropské unie. O vstup požádalo Turecko už v roce 1987 a otevření vstupních procesů je podle pondělních zpráv tureckou podmínkou pro schválení přijetí Švédska do NATO. Peskov zdůraznil, že si Moskva přeje mít s Ankarou pevné vztahy i přes neshody, mimo jiné v otázce rozšíření NATO.

Kreml dodal, že summit „pečlivě sleduje“, a kritizoval jeho „protiruský charakter“. „Jedná se bezpochyby o alianční summit se silně protiruským charakterem. Rusko je vnímáno jako nepřítel, protivník, a právě v tomto kontextu budou probíhat diskuse,“ uvedl Peskov.

13:43

Francie zahájila dodávky značného počtu střel s plochou dráhou letu SCALP na Ukrajinu, které budou integrovány do nezápadních bojových letounů, uvedl v úterý francouzský vojenský zdroj. Střely, které mohou doletět až do vzdálenosti 250 km, mohou být použity pouze v rámci mezinárodně uznaných hranic Ukrajiny.

13:18

Rumunsko a Lotyšsko chtějí zvýšit financování obrany. Rumunsko může během několika let zvýšit výdaje na obranu nad 2,5 % HDP, zatímco ty lotyšské by mohly již příští rok dosáhnout 3 % HDP, uvedl v úterý premiér Krisjanis Karins. Norská vláda oznámila, že přislíbila Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 2,5 miliardy norských korun (přes 218 milionů eur), čímž se celková částka pro letošní rok vyšplhá na 10 miliard norských korun.

12:58

Německý kancléř Olaf Scholz přislíbil, že Ukrajina dostane bezpečnostní záruky i po válce. „Pro nás je od počátku důležité, aby pro Ukrajinu existovaly bezpečnostní záruky, které mohou být účinné [po nastolení] míru. A k tomu také uzavřeme potřebné dohody,“ prohlásil Scholz na začátku summitu.

12:07

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mění plány a míří na jednání do Vilniusu už dnes. Původně se měl summitu účastnit až ve středu, jenže údajně dostal signály, že se o určitých výsledných formulacích z jednání diskutuje už dnes bez Ukrajiny. Podle jeho vyjádření je „bezprecedentní a absurdní, když není stanoven časový rámec ani pro pozvání, ani pro členství Ukrajiny“.

11:01

Český prezident Petr Pavel vystoupil jako jeden z prvních účinkujících na přidruženém veřejném fóru. „Ukrajina potřebuje vidět světlo na konci tunelu, musí cítit motivaci, že jednou bude vítána v naší rodině. Můžeme jim dát takové ujištění tím, že jim řekneme, že jakmile skončí válka, začne přístupový proces. Přeji si, aby to od nás slyšeli. Vidím rezervovaný postoj od několika zemí. Uvidíme, k čemu dospějeme v těchto dvou dnech,“ uvedl.

9:55

Německé ministerstvo obrany v čele s Borisem Pistoriem během summitu oznámilo dokončení balíčku vojenské pomoci Ukrajině ve výši 700 milionů eur. Balíček zahrnuje dvě odpalovací zařízení Patriot ze zásob Bundeswehru, 40 dalších bojových vozidel pěchoty Marder, 25 dalších hlavních bojových tanků 1 A5 a také pět tanků Bergepanzer 2, uvedlo ministerstvo. Součástí je dalších 20 000 kusů dělostřelecké munice a 5 000 kusů dýmovnicové munice ráže 155 mm, dodalo ministerstvo.

Britský premiér Rishi Sunak vyzval všechny členy NATO, aby splnili alianční cíl vydávat na obranu ekvivalent 2 % hrubého domácího produktu. Podle nových odhadů NATO zveřejněných minulý týden tohoto cíle letos dosáhne 11 z 31 členských zemí.

 

 

 

Hedvika Ruszová

Více článků od autora