
V uplynulých týdnech jste mohli podlehnout dojmu, že personální otázky administrativy Donalda Trumpa nemá pevně v rukou americký prezident ani jeho šéfka štábu. Nejviditelněji do nich totiž zasahuje alt-right influencerka Laura Loomer. Kde se vzala a jak ovlivňuje politiku druhé Trumpovy administrativy?
Na začátku dubna byl Donaldu Trumpovi na schůzce v Oválné pracovně údajně představen seznam národněbezpečnostních úředníků považovaných za neloajální.
Seznam přitom nepřinesl žádný z jeho poradců, ale jedenatřicetiletá konzervativní influencerka Laura Loomer.
Americký prezident sice později popíral, že by jednal dle jejích instrukcí, avšak nedlouho po schůzce několik klíčových podřízených skutečně vyhodil, včetně šéfa Národní bezpečnostní agentury, generála Timothyho D. Haugha.
Loomer prý na schůzce usilovala také o vyhazov národněbezpečnostního poradce Mikea Waltze. I toho chtěla odstřelit obviněním z neloajality vůči Trumpovi.
Na dubnové poradě se jí to nepodařilo, o měsíc později už slavila, že Waltze „zloomerovala“ – ano, sama Laura Loomer se snaží proměnit své příjmení ve sloveso značící vyhazov z Trumpova kabinetu.
Čtěte také: Jestřáb sestřelen. Tanečky kolem Waltze odhalují směřování Bílého domu
Vztah influencerky a Donalda Trumpa se nezjevil z čistého nebe. Naopak je jedním z nejpropíranějších témat v „Make America Great Again“ kruzích minimálně za poslední rok.
Pokud si vybavíte Trumpovu nechvalně proslulou lež o migrantech pojídajících psy a kočky z loňské zářijové debaty proti Kamale Harris, vězte, že k jejímu rozšíření přispěla právě Loomer, bez které by Trump možná nic takového před televizními kamerami neřekl.

Například komik Bill Maher pak loni vtipkoval, že influencerka má s Trumpem poměr. Loomer kvůli tomu Mahera žaluje za pomluvu. Svou pozici v širším MAGA hnutí si na každý pád buduje už dlouhé roky.
Divoké začátky
Už v půlce minulé dekády během univerzitních studií na floridské Barry University byla Loomer velmi politicky aktivní. Jedním z jejích prvních zářezů se stalo video, kterým se snažila očernit zaměstnance univerzity.
Aktivistka, označující sebe sama za „hrdou islamofobku“ a podporovatelku „bílého nacionalismu“, se ve videu vydávala za studentku, která chce založit univerzitní spolek na podporu Islámského státu. Video zveřejnil pravicový Project Veritas, které se na vydávání podobných – mnohdy velmi manipulativně sestříhaných – materiálů specializuje.
V rámci nadcházejících voleb se pak Loomer nejprve v „přestrojení“ za podporovatelku Hillary Clinton pokusila zmanipulovat dobrovolníky pracující pro kandidátčinu kampaň, aby přijali nelegální finanční dary. Později se přímo během volebního dne vydala k urnám oblečená v burce a vydávající se za jednu z hlavních poradkyň Clintonové Humu Abedin.

Ve větší míře se ale Loomer zapsala americké veřejnosti na počátku Trumpova prvního volebního období. V červnu roku 2017 přerušila letní divadelní představení v newyorském Central Parku, kde soubor Public Theater hrál Shakespearovo představení Julius Caesar s podstatnou změnou: Caesar byl stylizován do podoby Trumpa.
Loomer a další dnes už podobně notoricky známý alt-right aktivista Jack Posobiec představení narušili ve chvíli Caesarovy vraždy – divadelníci podle nich podporovali politické násilí. Akce vynesla Loomer na vrchol amerického konzervativního ekosystému a vysloužila jí pozvání do večerní show Seana Hannityho na televizní stanici Fox News.
Nově nabytá konzervativní prestiž zároveň Loomer neodřízla od okrajů pravicových médií. Dále spolupracovala například s tehdejším králem nejdivočejších dezinformací Alexem Jonesem a jeho kanálem Inforwars.
Čtěte také: Satan, Klaus a lidské maso. Proč brát vážně konspirace šířené Protiproudem
Influencerčin bezskrupulózní styl jí rychle vysloužil zákazy na velké části sociálních platforem od Instagramu až po Twitter – podle Loomer samotné jí účty zablokovaly i přepravní platformy Uber a Lyft.
Na protest proti blokaci na Twitteru se Loomer dokonce připoutala ke dveřím newyorské pobočky tohoto sociálního giganta.
Když nevyjde Kongres, zkus Bílý dům
Loomer však toužila po ještě aktivnější roli. V roce 2020 se proto rozhodla sama kandidovat do Kongresu za floridský 21. okrsek.
Ve volbách ji podpořil například i Roger Stone – jedna z nejpochybnějších postaviček republikánské politiky, jehož kariéra se táhne od špinavých triků volební kampaně Richarda Nixona po Trumpovo neuznání předminulých prezidentských voleb.
„[Loomer] má větší koule, než většina mužů. Takové lidi potřebujeme ve Washingtonu,“ pronesl Stone před republikánskými primárkami. Těmi sice aktivistka prošla hladce, ale proti úřadující demokratické zastupitelce Lois Frankel následně prohrála s dramatickým rozdílem téměř dvaceti procentních bodů.
Když se o dva roky později pokusila o štěstí znovu v nedalekém 11. floridském okrsku, neprošla ani republikánskými primárkami. Vzlykající Loomer výsledek odmítla uznat a z prohry vinila „rozbitou republikánskou stranu“ a „vměšování technologických firem“.
Brzy po volbách roku 2022 se však její štěstěna obrátila. Nejbohatší člověk planety Elon Musk koupil sociální síť Twitter s příslibem méně blokování a cenzury. A právě Loomeřin účet na této síti byl jedním z prvních, které pod Muskovým vedením firma obnovila.
Čtěte také: Proč nejde Muskovi věřit boj za svobodu slova
Jen o několik měsíců později měl kandidující Donald Trump podle The New York Times uvažovat, že Loomer najme pro svou kampaň za znovuzvolení prezidentem. Nakonec ho prý od výběru odradili jeho blízcí poradci.
Loomer se ale odradit nenechala – zjevně jí ani Trumpovi nevadilo, aby se stala jakousi neoficiální poradkyní. V průběhu sílící prezidentské kampaně před volbami roku 2024 se pak jasně ukázalo, proč byly obavy některých z Trumpových poradců pádné.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.