Politika

29. 02. 2024, 06:05

Maduro slíbil Venezuele svobodnější volby. Proč teď zatýká disidenty ve velkém?

Simone Radačičová

Nicolás Maduro během inaugurace po posledních prezidentských volbách. Foto: Wikimedia Commons

Autoritativní venezuelský prezident Nicolás Maduro se nedávno zavázal uspořádat volby pod dohledem mezinárodních pozorovatelů a za účasti opozice. Místo toho ale podnikl brutální zátah na odpůrce režimu i jejich blízké. Venezuela se tak ponořuje do ještě hlubších vod politické represe.

Přední venezuelská disidentka Rocío San Miguel před několika dny odjela na letiště v Caracasu. Společně se svojí dcerou měla odletět do Miami. Tam se ale nikdy nedostaly. Ještě na letišti ji před zraky překvapené dcery zatkli agenti tamní kontrarozvědky.

Sedmapadesátiletá žena, která se navzdory represím odvážila vyšetřovat hrůzy tamního autoritativního režimu, zmizela. O tom, kam ji agenti odvezli, neexistovaly žádné informace.

Caracas pozastavil činnost tamní kanceláře OSN a jejím zaměstnancům dal 72 hodin na to, aby odešli ze země.

Krátce poté se začali ztrácet také další členové její rodiny: dcera, dva bratři a dokonce i bývalí partneři. Nikdo zvenčí nevěděl, co s nimi je, kdo je přesně zadržuje a proč. Jejich osud se vznášel ve vzduchoprázdnu.

Známí a přátelé měli po celou tuto dobu k dispozici jen krátkou zprávu od hlavního prokurátora Tareka Williama Saaba, jenž je blízkým spojencem režimu. Na síti X pouze oznámil, že San Miguel je vyšetřována kvůli podezření ze spiknutí s cílem zabít prezidenta Nicoláse Madura.

Po čtyřech dnech se konečně ozvali její právníci, kterým se podařilo dostat alespoň nějaké informace. Ti světu oznámili, že režim drží disidentku a další členy její rodiny ve státních věznicích.

San Miguel tak patří mezi poslední oběti autoritativního režimu Nicoláse Madura. Ten před prezidentskými volbami utahuje šrouby a zatýká své odpůrce.

Čtěte také: Latinská Amerika pod dohledem Velkého bratra. V ulicích i ve virtuálním prostoru

Caracas v polovině února také pozastavil činnost tamní kanceláře OSN a jejím zaměstnancům dal 72 hodin na to, aby odešli ze země.

Tyto dvě zprávy vyvolaly obavy v disidentských kruzích i mezi experty. Mají strach, že jejich země sestupuje do ještě temnějšího období útlaku, kdy režim kvůli volbám různými způsoby brutálně potlačí opozici. „Vláda překračuje hranice, které nikdy dříve nepřekročila,“ řekl k tomu Gonzalo Himiob, odborník z nevládní organizace Foro Penal.

Hvězda mezi disidenty

Rocío San Miguel léta patří mezi nejviditelnější tváře venezuelské opozice. Vystudovaná právnička vystupovala už proti Madurově předchůdci Hugu Chávezovi. Ten byl v čele Venezuely v letech 1999 až 2013.

Založila nevládní organizaci, která se věnuje bezpečnostním a vojenským záležitostem – Control Ciudadano.

Vyšetřuje, jak tamní bezpečnostní složky vraždí nebo zastrašují lidi či odpůrce režimu. Zabývala se také zapojením armády do nelegální těžby, korupcí v nejvyšších patrech režimu či otázkou femicid, tedy vražd žen, v armádě.

Cílem údajného spiknutí nemělo být nic menšího, než odstavit od moci nebo rovnou zabít prezidenta Madura.

Zadržení San Miguel vyvolalo v disidentských kruzích zemětřesení. Mnozí si mysleli, že nebojácná žena je v relativním bezpečí – vedle venezuelského má totiž také španělské občanství a řadu vlivných přátel mezi světovými státníky.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Simone Radačičová

Více článků od autora

Témata: Sankce, Venezuela, Ropa, Politika, Vězení