Byznys

08. 03. 2024, 06:20

Mexiko dohání USA. Přibývá tam závislých na fentanylu 

Simone Radačičová

Tablety Fentanylu zabavené americkou celní správou. Foto: Flickr / U.S. Customs and Border Protection

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador tvrdí, že v jeho zemi se syntetická droga fentanyl nevyrábí ani ji nikdo nebere. Experti i policisté ale mluví o opaku. V Mexiku se podle nich šíří skrytá epidemie závislosti na tomto opioidu.

Když přivolaní záchranáři vstoupili do baru La Perla v příhraničním městě Tijuana, naskytl se jim neutěšený pohled na dva muže v bezvědomí. Jeden ležel na podlaze, zatímco druhý se svalil do křesla.

„Je to stále horší. Vidíme toho víc a víc. A vždycky za tím stojí fentanyl,“ řekl pro BBC záchranář Gabriel Valladares, jenž na místě zasahoval.

S případy předávkování se tak vlastně nesetkáváme. Ne proto, že by na to lidé neumírali, ale protože netestujeme.

Fentanyl je silný syntetický opioid, který se běžně používá k léčbě bolesti. Někteří lidé ho ale berou jako rekreační drogu. Kartely ho také často přidávají do směsí s jinými návykovými látkami, třeba heroinem nebo kokainem. Část uživatelů si ho tak vezme vlastně nevědomky.

I malá dávka fentanylu může být smrtelná. Má až 50krát silnější účinek než heroin, a proto může snadno dojít k předávkování.

 Mexické hraniční město Tijuana. Foto: Shutterstock

Mexické zločinecké organizace tuto látku dodávají ve velkém přes severní hranici země. V USA se tak s obrovskou epidemií závislosti potýkají už několik let, na předávkování v roce 2022 zemřelo přes sto tisíc lidí. Na opioidy, jako je fentanyl, z toho připadalo téměř 83 tisíc úmrtí.

V samotném Mexiku ale fentanylová chobotnice teprve začíná roztahovat svoje chapadla.

Čtěte také: Krvavý příběh kokainu: Kolik násilí a smrti je za jednou čárou v pátek večer?

„Obvykle zaznamenáme dvě až tři předávkování za noc. Ale měli jsme i šest nebo sedm během jednoho volání o pomoc. Všichni si zřejmě vzali stejnou látku,“ dodal k tomu Valladares.

Přesná data, která by objasnila, jak moc se fentanyl v Mexiku dosud rozšířil, ale chybí. „S případy předávkování se tak vlastně nesetkáváme. Ne proto, že by na to lidé neumírali, ale protože netestujeme,“ poznamenal k tomu César González Vaca, šéf forenzního oddělení ze státu Baja California na severu Mexika.

„Čím blíže hranici, tím větší spotřeba“

Mexický levicový prezident Andrés Manuel López Obrador, známý pod zkratkou AMLO, loni na jaře prohlásil, že fentanyl je výlučně problémem USA.

„Je tam hodně rodin, které se rozpadají, hodně individualismu, nedostatek lásky i bratrství. A také se lidé málo objímají,“ prohlásil prezident s tím, že v Mexiku je situace odlišná. Podle něj se tam opioid nevyrábí ani ho nikdo nebere.

Obradorova slova vyvolala šok nejen u amerických politiků, ale zaskočila také odborníky, lékaře a zástupce nevládních organizací v Mexiku. Ti si stejně jako záchranář Valladares všímají, že spotřeba fentanylu naopak roste.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. Foto: Shutterstock

Závažnost trendu se ale posuzuje velmi obtížně. V Mexiku se jen málokdy provádějí posmrtné testy, které by odhalily omamné látky. To znamená, že pokud někdo zemře, tak lékaři nezjišťují jaké drogy měl v krvi ani zda jich požil dostatek na to, aby mu opravdu způsobily smrt.

Jeden z dílků do skládačky fentanylového obrazu v Mexiku tak představuje pilotní projekt, který proběhl v roce 2022 ve městě Mexicali ležícím přímo u hranic s USA.

Forenzní specialisté pod vedením Vacy tam během celého roku zjišťovali přítomnost omamných látek u těl, která skončila v místní márnici – ať už měli lékaři podezření, že dotyčný zemřel na předávkování, nebo ne.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Simone Radačičová

Více článků od autora

Témata: Fentanyl, Hranice, Byznys, Drogy, Mexiko, Politika, USA