sexualizované násilí

20. 10. 2023, 03:00

Na sítích se šířila její nahá fotka generovaná AI. „Je to vaše chyba,“ reagovala policie

Jolana Humpálová

Umělá inteligence dokáže usnadnit život – napíše za vás e-mail, vymyslí recept na večeři nebo třeba vytvoří itinerář výletu. Také ho ale dokáže zkomplikovat. Třeba když někdo v AI aplikaci vygeneruje nahou fotku s obličejem reálné osoby. Sophii Šarlákové se to stalo.

Voxpot se tématu kyberšikany pomocí umělé inteligence, konkrétně tvorbě „nudes“ v AI aplikacích a jejich šíření, věnoval už před několika týdny. Popsal situaci ve Španělsku, kde se na škole šířily vygenerované intimní fotografie nezletilých, a přidal i pohled europoslankyně Markéty Gregorové a českého ministerstva školství.

Nyní přinášíme příběh Češky, která se takový případ rozhodla řešit s policií. V textu se dočtete o přístupu Policie ČR i o tom, jak na takové situace nahlíží organizace Konsent a proFem.

***

Sophii Šarlákové není pozornost cizí. Jednadvacetiletá žena patří mezi nejvýraznější hlasy generace Z, které zvyšují povědomí o duševním zdraví a nebojí se veřejně, do médií, mluvit o vlastních zkušenostech. Na Instagramu, Youtube a X má dohromady skoro 200 tisíc sledujících, na TikToku mají její videa – mix osvěty i sdílení ze života – skoro 2 miliony zhlédnutí.

V úterý na sítích upozornila na nepříjemný zážitek: zjistila, že se bez jejího vědomí šíří její „nahá“ fotografie upravená v AI aplikaci.

Prý se nic nestalo, protože jsem tu fotku zveřejnila a kdokoliv si ji může stáhnout

„Začalo to tím, že mi do žádostí na Instagramu přišla zpráva: ‚Máš malý kozy.‘ Ignorovala jsem to, ale zhruba měsíc na to přišla další – v ní ten uživatel říkal, že ‚z mých fotek dokáže pomocí AI udělat nudes’. Přidala jsem si ‚storíčko’ se vzkazem, jestli to lidem přijde normální. A na něj mi zareagovala spousta holek, že s tímhle klukem taky mají zkušenost,“ popsala mladá žena Voxpotu počátek celé kauzy.

Uživatel vystupující na sítích pod jménem Tomáš Rožec svoje úmysly ostatně nijak neskrýval. „Měl na svém profilu vystavenou fotku, na níž je nahý a drží ceduli s nápisem ‚Jsem zm*d, rozesílám nahý fotky holek’,“ řekla Sophie s tím, že mladý muž spravoval i účet či skupinu, kam přidával intimní fotografie žen. Pod zmíněným nickem je účet momentálně nedohledatelný.

„Nebrala jsem to nijak vážně, načež mi přišlo třeba deset zpráv, které mě upozorňovaly na to, že po Telegramu kolují moje fotky. Zpozorněla jsem, na těch snímcích jsem ale byla pořád ještě oblečená. Pár dní na to mi ale přišla fotka upravená umělou inteligencí – nahá fotka,“ pokračovala ve vyprávění jednadvacetiletá Češka. On-line vydírání dívek a žen ze strany tohoto konkrétního uživatele probíhá podle respondentky už tři roky, AI si začal pomáhat až teď. 

„Je to vaše chyba“

Sophie fotku původně pořídila – oblečená – v Paříži a přidala si ji na osobní účet na Instagramu. Najednou se ale v nahé podobě a bez jejího vědomí šířila po internetu. Influencerka se proto rozhodla vyrazit na stanici Policie ČR. V první chvíli se tu ale nesetkala s pochopením.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Jolana Humpálová

Více článků od autora