Politika

02. 05. 2025, 09:15

Napětí v Alžíru. Proč se zhoršily jeho vztahy nejen s Francií?

Filip Brychta

Alžírské vztahy s Francií jsou označovány za „studenou válku“ | Foto: Saad-Bakhouche/Shutterstock
Alžírské vztahy s Francií jsou označovány za „studenou válku“ | Foto: Saad-Bakhouche/Shutterstock

Mezi Alžírskem a Francií zuří diplomatická válka, kterou odnášejí spisovatelé nebo influenceři. Ani sousedé severoafrické země s ní nejsou zadobře. Co přesně zvedlo napětí v regionu?

Maroko, Mali a Francie. Všechny tyto státy mají nyní napjaté vztahy s největší africkou zemí – Alžírskem. To navíc představilo zákon, který má zefektivnit vojenskou mobilizaci. V případě významné krize by alžírská vláda mohla rychle povolat všechny jednotky a zálohy.

Vztahy s Francií se pak zhoršily natolik, že jsou označovány za „studenou válku“. Na jižní hranici Alžírska souběžně hrozí konflikt horký.

Alžírská protivzdušná obrana na začátku dubna sestřelila dron turecké výroby, patřící malijské armádě. Alžír tvrdí, že dron vstoupil do jeho vzdušného prostoru, avšak Mali obvinění popírá a spolu se svými spojenci z Nigeru a Burkina Faso stáhlo z Alžírska své velvyslance.

Druhá strana oplatila krok uzavřením vzdušného prostoru letadlům Aliance států Sahelu.

Vztahy mezi oběma sousedy zaznamenaly velké zhoršení už na konci roku 2023, kdy alžírský prezident Abdal Madžíd Tabbúni hostil mocného imáma ze severního Mali Mahmouda Dicka. Toho kvůli jeho popularitě vnímá vojenská junta v Mali jako hrozbu.

Malijský vůdce Assimi Goïta považoval za provokaci a vypověděl takzvané Alžírské dohody. Od té doby se okolní země obávají zhoršení už tak křehké bezpečnostní situace v regionu.

Alžírské dohody

Od získání nezávislosti v roce 1960 (Mali) a 1962 (Alžírsko) prošly vztahy obou zemí těžkými obdobími. Bezpečnost na 1300kilometrové hranici byla vždy spornou otázkou – až v roce 2015, po třech letech bojů mezi malijskou armádou a severními rebely, Alžír úspěšně zprostředkoval mírovou smlouvu.

Západní soused Alžírska – Maroko – má pro změnu obavy z možného budování velké vojenské základny poblíž společné hranice. Několik přistávacích drah poblíž města Béchar vyvolalo diskuzi o přípravě na eskalaci proti Rabatu.

Obavy nicméně mírní odborné hlasy na obou stranách. „Přistávací dráhy jsou dostatečně daleko, aby nebyly považovány za nepřátelské,“ řekl nejmenovaný marocký analytik serveru The Africa Report.

Jde podle něj o součást trendu, kdy Alžír posledních patnáct let zintenzivňuje vojenskou přítomnost podél hranic s Tuniskem, Libyí, Nigerem i Mali. Od zmíněného roku 2023 zvyšuje Alžírsko výdaje na obranu o dvě miliardy dolarů ročně.

Na východě pak země bedlivě sleduje libyjského generála Chalífu Haftara. Ten minulý rok v létě posunul své jednotky blíže k hranici, což se v Alžíru potkalo se značným znepokojením.

Pod záminkou ochrany hranic se totiž podle analýz snaží proniknout hlouběji do oblasti Sahelu.

Francouzské trable

Nejhorší vztahy za celou svoji nezávislost má ale Alžírsko s Francií. Každá ze zemí chce mít poslední slovo a jen co se obloha vzájemných vztahů zdá vyjasňovat, přijde naopak bouře.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Alžírsko, Afrika, Francie, Politika