Politika

16. 02. 2024, 12:48

Ruský opozičník Navalnyj zemřel na samotce v trestanecké kolonii

Vojtěch Boháč

Navalný během soudu. Foto: Tisková služba soudu

Dnes ve 14:17 moskevského času zemřel ruský opozičník Alexej Navalnyj na samotce v trestanecké kolonii IK-3. Ta se nachází ve městě Charp v Jamalo-Něnecké autonomní oblasti vzdálené 1900 kilometrů severo-východně od Moskvy, blízko polárního kruhu.

Navalného advokát Leonid Solovjov zatím odmítl smrt opozičníka komentovat. Naposledy jej navštívil před dvěma dny ve středu a podle jeho slov byl tenkrát v pořádku, píše Nová Gazeta. Server Baza dodává, že se opozičníkovi udělalo špatně kolem jedné hodiny odpoledne, byla mu přivolána první pomoc, která se jej snažila vzkřísit, ale po hodině byl mrtvý.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov následně prohlásil, že prezident Vladimir Putin byl o smrti opozičníka informován.

Tisková mluvčí Navalného Kira Jarmyš podle serveru RBK informovala, že nemá o smrti Navalného žádné informace.

Poslední video opozičníka pochází ze středečního zasedání soudu, kdy se směje a dělá vtipy:

Prvním zahraničním lídrem, který okomentoval údajnou smrt Navalného, je lotyšský prezident Edgars Rinkevičs. Napsal, že „ať si o Navalném jako politikovi myslíme cokoli, tak byl brutálně zavražděn Kremlem. Je to fakt a také něco, co by měl každý vědět o opravdové povaze současného ruského režimu.“

K úmrtí Navalného se již vyjádřil i český ministr zahraničí Jan Lipavský. „..uvězněn a umučen k smrti za to, že se postavil Putinovi. Čest jeho památce,“ napsal na sociální síti X.

Oproti tomu chladná reakce přišla od místopředsedy výboru Rady federace pro mezinárodní záležitosti Vladimira Džabarova. Ten smrt opozičníka označil za „nehodu“, která se prostě stává. Prohlásil též, že pro Rusko by nemělo žádný význam poškodit Navalného zdraví.

Ze světa přicházejí další reakce na Navalného smrt. Předseda Evropské Rady Charles Michel prohlásil, že odpovědnost za úmrtí politika leží na vedení Ruské federace. V podobném duchu komentovali událost i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a německý kancléř Olaf Scholz.

Zatímco západní média zaplavila zpráva o smrti dlouholetého Putinova odpůrce, ruské státní noviny Rossijskaja gazeta se zatím omezily jen na malou informativní zprávu zastrčenou na méně viditelném místě.

Živě se diskutuje o příčině Navalného smrti. Tu v tuto chvíli nelze z nezávislých zdrojů ověřit. Státní média jeho úmrtí přičítají vzniku náhlé krevní sraženiny.

Alexej Navalnyj byl zatčen v lednu 2021. Od té doby byl vězněn, a to ve velmi tvrdých podmínkách. Podle obhájkyně lidských práv Evy Merkačevové byl 27krát poslán na samotku, takzvané ŠIZO. Zde jsou vězni drženi v obzvlášť těžkých podmínkách, mnohdy hladoví, mrznou a jsou odstřiženi od okolního světa. Právě opakované posílání do tohoto druhu cely mohlo Navalnému výrazně zhoršit zdraví.

Do trestanecké kolonie nacházející se v arktické tundře, známé pod názvem Polární vlk, byl opozičník poslán zhruba před dvěma měsíci. Jedná se přitom o zařízení, jehož pověst patří k těm nejhorším. Část trestu si zde odpykával třeba Michail Chodorkovskij, Platon Lebeděv či Navalného spolupracovník Ivan Ždanov. „Podmínky jsou tam maximálně tvrdé, věznění tam je samo o sobě legitimním mučením,“ popsal serveru Meduza právník Jevgenij Smirnov. Dodal, že proti podmínkám, zejména v oblasti hygieny a bezpečnosti práce v kolonii, se vymezilo loni i samotné státní zastupitelství.

Z Ruska začínají přicházet fotografie prvních protestujících:

Dívka stojící v centru Novosibirska s plakátem: „Kdo další?“ / Zdroj: Telegram
Lidé přinášejí květiny k památníku obětí politických represí v uralském Permu / Zdroj: Telegram

Manželka politika Julija Navalná ke smrti svého muže řekla, že si přeje, aby „Putin a celé jeho okolí věděli, že ponesou odpovědnost za to, co udělali naší zemi, mé rodině a mému manželovi. A tento den přijde velmi brzy,“ prohlásila v Mnichově.

Vojtěch Boháč

Více článků od autora

Témata: Navalný, Opozice, Rusko