Konflikty

16. 02. 2024, 06:00

„Nepřibližujte se, miny.“ Jak Chorvatsko téměř 30 let po konci války pokračuje v odminování 

Simone Radačičová

Cedule, která varuje před nebezpečím min. Foto: Shutterstock

Téměř 30 let po konci války se Chorvatsko stále ještě potýká s nebezpečím min, a to hlavně v těžko přístupných lesních porostech. Na odminování se podílí tamní firma DOK-ING, jejíž roboti pomáhají i na Ukrajině.

Zhruba hodinu a půl od poetických Plitvických jezer plných vzpomínek na Vinnetoua a tyrkysové vody plné pstruhů, leží úplně jiný svět. Hluboko v lesích cedule s lebkou a překříženými kostmi s nápisem Ne prilazite, tedy Nepřibližujte se, varují všechny, kteří by sem třeba jen náhodou zabloudili. Pod tím je krátce napsáno vysvětlení: Na tomto území hrozí velké nebezpečí min

Zhruba 4,4 milionové Chorvatsko, které je oblíbenou destinací pro české turisty, se stále potýká s dědictvím války z let 1991 až 1995. Nevybuchlé miny zabíjí jak pyrotechniky, tak civilisty, kteří na ně narazí vlastně jen náhodou. 

Loni v polovině ledna se do oblasti poblíž města Sinj, které leží asi 40 minut jízdy na sever od Splitu, vydal myslivec na obchůzku. Šestašedesátiletý muž ale šlápl na minu. Krátce poté podlehl svým zraněním.  

Dokud se takové věci dějí, tak válka vlastně ještě ani neskončila.

Ani ne o měsíc později přišla další zpráva o tragédii. Dva pyrotechnici – muž a žena – zemřeli při odminování v těžko přístupné oblasti u vesnice Čanak, která je asi hodinu a půl jízdy od hojně navštěvovaných Plitvických jezer. 

Žena zemřela na místě, její kolega pak po převozu do nemocnice. V Chorvatsku to vyvolalo šok a znovu ukázalo, jak nebezpečné jsou odminovávací práce v hustě zalesněných oblastech. 

Čtěte také: Domy za pár centů? Jak Chorvatsko otáčí nepříznivý demografický vývoj

„V takových situacích si lidé uvědomí, že nebezpečí stále existuje. Dokud se takové věci dějí, tak válka vlastně ještě ani neskončila,“ řekl k tomu tehdy starosta obce Plitvička jezera Anto Kovač. Vyzdvihl práci pyrotechniků a doplnil, že díky nim mohou lidé znovu využívat území, které jim bylo kvůli minám léta zapovězeno. 

Před několika lety, během uprchlické krize, kdy běženci proudili přes Srbsko do Chorvatska a odtud do Maďarska a dál, si miny vyžádaly nejméně jeden život a několik zraněných. 

Zvládneme to

Během války z let 1991 až 1995 patřila mezi vůbec nejvíce zaminované oblasti takzvaná Srbská krajina, separatistický stát, který zabíral asi třetinu území Chorvatska. Po operaci Oluja, tedy Bouře, území opět ovládli Chorvati a začali postupně čistit oblasti od min. 

Co se dočtete dál: Co komplikuje pyrotechnikům práci a jaké tipy min ohrožují Chorvatsko? Kdy země dokončí odminování? Jak firma DOK-ING pomáhá na Bosně a na Ukrajině? 

Pyrotechnikům komplikovalo a nadále komplikuje práci několik faktorů. Často nemají k dispozici žádné mapy, které by jim mohly osvětlit, kde se nachází minová pole. 

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Simone Radačičová

Více článků od autora