Konflikty

26. 02. 2024, 07:06

Od rabování po mučení. Válečné zločiny Izraele vidí na TikToku celý svět

David Scharf

Herci Halevi, náčelník generálního štábu izraelské armády, promlouvá k vojákům v říjnu 2023. Foto: Wikimedia Commons / IDF

Izraelskou pozemní invazi do Gazy můžeme sledovat takřka v přímém přenosu a z pohledu první osoby. Sociální sítě totiž plní videa, která tam nahrávají samotní izraelští vojáci. Co to vypovídá o údajně „nejmorálnější armádě na světě“?

Varování: Článek obsahuje textové popisy a grafické vyobrazení násilí. Jestli se nyní na podobný obsah necítíte, vraťte se k textu jindy.

Kamera zachycuje člověka na korbě jedoucího auta, za ním se míhá krajina. Vzhledem k písku by mohlo jít o pláž. Muž má na hlavě sluchátka, před sebou mixážní pult. Zvuková stopa postupně graduje, tempo beatu zrychluje.

Jedna věc je ale na rozdíl od tisíců podobných záznamů na internetu jinak – DJ má na sobě plnou vojenskou výzbroj. V doposud instrumentální hudbě se ozvou slova: „Tři, dva, odpal.“

Muž pokyne do kamery a ve stejný moment přijde střih. Vidíme výbuch, plameny a hroutící se budovu. V dalším záběru tančí skupinka vojáků.

Všechny části sestříhaného videa pochází z Gazy, kde izraelská armáda (IDF) od 7. října zabila téměř 30 tisíc Palestinců, 70 tisíc jich zranila a 1,7 milionu vyhnala z jejich domovů.

Na jiných záběrech lze sledovat vojáka, který uprostřed ruin propaguje svoje holičství, nebo třeba skupinu kouřící vodní dýmku s vybuchujícími domy v pozadí.

Stejný voják-rezervista, který je DJem i v civilním životě, nahrál na svůj tiktokový účet podobných videí několik. V dalším pózuje ve zničeném domě, předstírá že je jeho obyvatel a provází kameru po místnosti. V doprovodu hraje parodická píseň, která se na izraelských sociálních sítích používá k vysmívání se Palestincům. „Tohle býval můj domov, bez elektřiny, bez vody,“ zní v podkresu.

Tyto základní potřeby přitom v Gaze chybí kvůli tomu, že nad ní Izrael od října drží – slovy svého ministra obrany Joava Galanta – „totální blokádu“.

Hraní si „na Palestince“ obecně platí za oblíbený žánr na TikToku izraelských vojáků v Gaze. Po sítích tak například koluje video, v němž příslušníci IDF jezdí na dětských koloběžkách či bicyklech. Jindy zase muž v plné zbroji pochoduje po chodbě domu s dětským batohem. „Jsem malý kluk, jdu do školy. Pane učiteli, pane učiteli,“ směje se.

Nejde přitom o nic jiného než pokračování memu, který začal rovněž už v říjnu. Tehdy se některé izraelské influencerky převlékaly za Palestinky a ve scénkách ukazovaly, jak fingují vlastní smrt.

Tyto variace na vtip, ať už předváděné ve svém pokoji, nebo v Gaze, se odehrávají v důležitém kontextu – přes jedenáct tisíc palestinských dětí bylo zabito právě izraelskou armádou. Těm zraněným zase doktoři musí v současnosti provádět amputace bez anestezie.

Demolice s úsměvem

Tato „parodická“ videa ale představují jen špičku ledovce.

Na jiných záběrech lze sledovat odpalování raket v kostýmu dinosaura, vojáka, který uprostřed ruin propaguje svoje holičství, nebo třeba kouření vodní dýmky s vybuchujícími domy v pozadí.

Specifickou kategorii představují právě videa zachycující destrukci budov. Na jednom z posledních z kabiny buldozeru je vidět demolice nemocnice v Gaza City, která jako jedna z mála poskytovala léčbu rakoviny.

Na dalším se voják ovládající stroj rozjařeně usmívá, zatímco v popisku videa na TikToku stojí: „Přestal jsem počítat, kolik čtvrtí jsem už srovnal se zemí“.

Jiná fotka přidaná na Instagram zachycuje duny písku. „Tohle je po spoustě práce – než jsme sem dorazili, celé to bylo pokryté zelení a budovami,“ dočteme se v popisku.

Novináři z New York Times pomocí geolokace videí zjistili přesnou polohu desítek zbouraných rezidenčních budov. Souřadnice zaslali IDF a chtěli vědět, jaké bylo vojenské opodstatnění pro jejich demolici.

Čtěte také: „Továrna na masové vraždění“. Izraelská AI generuje tolik cílů, že je armáda nestíhá bombardovat

„Momentálně vedeme komplexní válku. Je obtížné zpětně vystopovat konkrétní případy,“ stálo v odpovědi.

Ze satelitních snímků je přitom patrné, že IDF v této oblasti, která přiléhá k hranici s územím kontrolovaným Izraelem, srovnává se zemí téměř všechny budovy.

Jde tak o další porušení mezinárodního práva – podle něj lze ničit budovy pouze za účelem získání vojenské výhody v probíhajícím konfliktu. To se v oblasti, kterou plně kontroluje izraelská armáda, zjevně neděje.

V domech, které v Gaze ještě stojí, si izraelští vojáci zase běžně vaří ze surovin, které tu zůstaly po vyhnaném obyvatelstvu. „V každém domě je olivový olej. Ten dodává rozmanitost a jídlo s ním chutná lépe. Mívají taky velmi dobrou kořeněnou omáčku. Někdy narazíme na speciální věci,“ pochlubil se jeden z vojáků hebrejské verzi deníku Haaretz.

To vše v době, kdy na severu Pásma v neděli zemřel hlady dvouměsíční chlapec a podle OSN je celá Gaza „na hranici“ hladomoru.

Světový potravinový program musel navíc minulý týden přerušit dodávky jídla na sever Gazy. Jeho konvoje totiž opakovaně čelily izraelské palbě a příjemci humanitární pomoci byli zase tak hladoví, že vozy rabovali.

Spoutat, svléknout, natočit

Zmíněná videa či článek ale pořád neukazují to nejzávažnější. Novinářský tým z BBC Verify se pustil do ověřování stovek těchto videí, která sami izraelští vojáci nahrávají na své vlastní účty na sociálních sítích.

Na několika z nich objevil, jak se zachází se zadrženými Palestinci.

Novináři ověřovali i obraz, z nějž se dost možná stane další symbol izraelského masakru v Gaze. Na židli sedí Palestinec svlečený do spodního prádla, ruce má svázané za zády a krvácí ze stehna. Vzpřímeně hledí na plně oblečeného a ozbrojeného izraelského vojáka, který od něj stojí jen pár desítek centimetrů. Jejich nohy – jedny bosé a potřísněné krví, druhé v pevné obuvi – se téměř dotýkají.

Ve skutečnosti jde o snímek z videa, které na svém youtubeovém kanále zveřejnil voják jménem Yossi Gamzoo Letova z 932. batalionu IDF. Scéna se odehrává na terase školy v severní Gaze.

Izraelská armáda na dotaz novinářů odpověděla, že „rezervista pořídil a zveřejnil obraz v rozporu s rozkazy a hodnotami IDF. Nedávno se rozhodlo, že jeho služba bude ukončena.“

Ve zbytku videa vojáci provádí – rovněž bez bot i oblečení – ulicemi města zástupy Palestinců. Novináři mezi nimi identifikovali i muže ze snímku.

Čtěte také: Svědectví zevnitř izraelské armády: Mrtvé civilisty v Gaze máme dopředu vypočítané

Podle Ženevských úmluv mají být váleční zajatci chráněni před násilím a zastrašováním, ale také před „urážkami či zvědavostí veřejnosti“.

„Svlékat lidi do spodního prádla, nutit je chodit po ulicích, natáčet si to a pak to někam posílat přesně tohle porušuje,“ říká pro BBC Mark Ellis z Mezinárodní advokátní komory.

Na dalším videu z Letovova YouTube kanálu lze vidět stovky Palestinců a Palestinek na fotbalovém stadionu Yarmouk. Všichni jsou svázaní, někteří mají pásku přes oči, většina je svlečená.

Tři postavy – jedna mužská a dvě ženské – klečí ve fotbalové brance, na které je zavěšena izraelská vlajka. Všemu přihlíží voják s hodností podplukovníka – tedy velitel batalionu.

Podobné obrazy nepřichází z Gazy poprvé. Na začátku prosince obletěly svět záběry, na nichž desítky svázaných Palestinců klečí v ulicích města Bajt Lahíja. Posléze byli naloženi na korbu vozů a odvezeni mimo město.

IDF nejdříve tvrdila, že jde o členy Hamásu. Později ale přiznala, že šlo z drtivé většiny o civilisty bez jakéhokoli propojení na ozbrojenou organizaci.

Provinili se tak jen tím, že zůstali v severní Gaze i poté, co jim IDF nařídila evakuaci do „bezpečných zón“ okolo měst Chán Júnis a Rafah.

Po skončení videa

Ti, kteří zůstali na severu Pásma svoje motivace popsali novinářům z magazínu +972. Někteří se báli, že budou bombardováni během cesty na jih nebo poté, co tam dorazí – to se ukázalo jako opodstatněné.

Obě vytyčená města totiž od té doby čelila bombardování, do prvního pak vtrhla i izraelská armáda.

Mezi další důvody patřil strach z násilí ze strany Hamásu, nezpůsobilý zdravotní stav rodinných příslušníků pro dlouhé cestování nebo nejistota spojená s životem ve stanech na jihu Gazy.

Jde o muže, kteří byli drženi na neznámých místech po dobu 30 až 55 dnů. Někteří byli propuštěni pouze v plenách, bez odpovídajícího oblečení pro tohle chladné počasí.

Videa izraelských vojáků tak potvrzují to, co zaznívá na začátku výpovědí palestinských zajatců z Gazy – dlouhé hodiny bez oblečení a s páskou přes oči. Jejich svlékání a natáčení však není ani zdaleka posledním válečným zločinem.

Palestinci zadržení v Bajt Lahíja dále popisovali, že jim páska na oči zůstala po celou dobu, kdy byli drženi na izraelských vojenských základnách. To trvalo několik dní nebo týdnů.

V těchto vězeňských táborech pod širým nebem pak zažívali bití a různé formy mučení.

„Mučili nás celý den. Klečeli jsme s hlavou dolů. Ti, kdo to nezvládli, byli připoutáni k plotu na dvě až tři hodiny, dokud je voják nepustil. Já byl u plotu půl hodiny. Celé moje tělo se potilo, přestal jsem cítit ruce,“ říká jeden ze zajatců.

Násilí ze strany vojáků se objevuje i ve svědectvích propuštěných zajatců, kteří mluvili s lidskoprávní organizaci Euro-Med Human Rights Monitor.

Jedním z nich je 75letý Zakout. „Vypověděl, že je izraelští vojáci mlátili hlavněmi pušek průběžně už během převozu. […] Byli nuceni spát na zemi bez matrace a toaletu mohli použít jednou za dva až tři dny,“ píše se v reportu.

S bývalými zajatci, kteří rovněž popisují bití a ponižování, ale také třeba několik dní s páskou na očích, se setkal i zástupce OSN Ajith Sunghay.

Čtěte také: „Palestinci si Hamás zvolili, a proto jsou vinni.“ Je volič legitimní cíl?

„Jde o muže, kteří byli drženi na neznámých místech po dobu 30 až 55 dnů,“ píše v prohlášení Sunghay. „Někteří byli propuštěni pouze v plenách, bez odpovídajícího oblečení pro tohle chladné počasí.“

„To, co jsem slyšel, odpovídá zprávám, které naše kancelář dostává ve velkém. Palestinci, včetně mnoha civilistů, jsou drženi v tajnosti, podrobeni špatnému zacházení, bez přístupu k rodině, právníkům nebo funkční právní ochraně,“ pokračuje zástupce Úřadu Vysokého komisaře pro lidská práva.

Další zásadní zprávu vydala OSN minulé pondělí. Panel expertů a expertek v ní tvrdí, že existují důkazy přinejmenším o dvou znásilněních palestinských žen v zajetí IDF.

Teroristka s Alzheimerem

Zatímco někteří zajatci a zajatkyně jsou po pobytu v těchto táborech propuštěni, jiní putují dál do izraelských věznic – ovšem pouze těch, které spravuje izraelská armáda, nikoli vězeňská služba, takže zacházení není tolik regulované.

Tento osud potkal i 82letou Fahamiyu Khalidi, která sice trpí Alzheimerovou chorobou, ale přesto byla klasifikována jako „ilegální bojovnice“.

Ve věznicích pak strávila dva měsíce a propuštěna byla až na žádost izraelské neziskové organizace Lékaři pro lidská práva. V cele přitom dál zůstává její opatrovnice, na které je Fahamiya existenčně závislá.

Novináři z izraelského deníku v prosinci odhalili, že za telegramovým kanálem stojí divize IDF pro psychologickou válku.

IDF pak přiznala, že v její vojenské věznici zemřeli dva muži, které sem převezla z Gazy. Oficiální prohlášení však přišlo až poté, co se případem začali zabývat novináři z izraelského deníku Haaretz.

Armáda totiž na rozdíl od izraelské vězeňské služby nemá ze zákona povinnost oznamovat, když v její věznici někdo zemře.

„Přespávali na prostých karimatkách v konstrukci, která připomíná klec. Po příjezdu byli několik hodin drženi na slunci v poutech a s páskou před oči,“ píše se v článku. Popis klecí v těchto zařízení se také shoduje s výpověďmi, které má k dispozici Euro-Med Human Rights Monitor.

Nejbrutálnější obsah? Pod taktovkou armády

Zveřejňování výše zmíněných videí ale nelze svalovat pouze na „nekázeň“ řadových vojáků. Ty nejbrutálnější obrazy z Gazy zprostředkovával dnes již neaktivní kanál s názvem „72 panen – bez cenzury“. Na nich byli zachyceni jak zajatci, tak mrtvá těla, která podle izraelského Haaretzu patřila bojovníkům Hamásu.

Čtěte také: Češi milují Izrael víc než sami sebe. Tak už prosím kupte naše zbraně

Popisky k videím používaly ponižující, ne-li přímo genocidní jazyk. „Vyhlazujeme ty šváby… vyhlazujeme krysy z Hamásu… Sdílejte tu nádheru,“ stálo například v jednom z nich.

Novináři z izraelského deníku v prosinci odhalili, že za kanálem stojí divize IDF pro psychologickou válku. Mluvčí armády to nejprve popřeli, ale na začátku února už přiznali, že kanál opravdu provozovalo jejich oddělení.

Technologie umožňují zaznamenávat masakr v Gaze doslova v přímém přenosu. Zřejmě nejbrutálnějším byl v tomto ohledu příběh Hind, která cestovala v autě se svojí rodinou. Dostali se pod palbu z izraelského tanku a 5letá dívka zůstala naživu jako jediná. Na záznamu telefonátu s dispečinkem je slyšet, jak střely zabijí její 15letou sestřenici Layan.

„Přijdete a vyzvednete mě? Hrozně se bojím, prosím přijeďte,“ říká do telefonu Hind. O dva týdny později bylo její tělo nalezeno mrtvé.

Rabování a první pochyby

V českém prostředí se často setkáme s argumentem, že obrazy trpících Palestinců jsou pouhou teroristickou propagandou. Pokud mělo izraelské zabíjení pro někoho ještě zbytky legitimity, podrývá je minimálně do stejné míry obsah produkovaný právě izraelskými vojáky.

Ti se kromě všeho zmíněného dopouští ve velkém také rabování předmětů z palestinských domovů. „Všichni vědí, že se berou věci domů. Považuje se to za srandovní. Říkají k tomu: ‚pošlete mě do Haagu‘. Není to žádné tajemství. Velitelé to vidí, všichni to vidí a nikoho to nezajímá,“ popsal jeden z vojáků.

Čtěte také: Bývalí palestinští vězni a izraelští vojáci chtějí zastavit koloběh násilí

Suvenýry z Gazy jsou normalizované i v izraelské společnosti. Ve facebookové skupině se 100 tisíci členy se jedna uživatelka ptá na zkušenosti s užíváním kosmetiky z Gazy. Dostala ji totiž jako dárek od svého přítele, vojáka.

Reportér izraelské televize byl zase od jednoho z vojáků v přímém přenosu obdarován zrcadlem. „Z trosek Chán Júnisu, v klasickém gazánském stylu,“ vtipkuje v reakci moderátor Uri Levy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sice opakovaně označuje IDF za „nejmorálnější armádu na světě“, ale pochybnosti už začínají vyvěrat i zevnitř armády samotné.

V úterý zaslal velitel IDF Herzi Halevi dopis všem jednotkám, ve kterém jim připomíná, že armáda neprovádí „vraždící řádění“, a apeluje na „zachování lidskosti“. „Musíme rozlišovat mezi teroristy a těmi, kteří jimi nejsou. Nesmíme si brát nic, co není naše – suvenýry ani zbraně – ani natáčet pomstychtivá videa,“ píše se v apelu.

Čtěte také: Pár propuštěných svobodu nedělá. Jak a proč Izrael vězní palestinské děti?

Ve středu pak napsala otevřený dopis rovněž nejvyšší právnička IDF Yifat Tomer-Yerushalmi, podle níž jednání některých vojáků „překročilo práh kriminality“.

Tato slova by mohla něco znamenat – pokud by pro mrtvé, zraněné nebo traumatizované Palestince a Palestinky nebylo už dávno pozdě.