Opozice

30. 09. 2023, 05:00

Parlamentní volby na Slovensku živě: Dění sledujeme přímo z místa

Eva Čeplová, Barbora Kučerová

Slovensko se v sobotu probudilo do napjatého volebního klání. Přímo z Bratislavy a okolí vám přinášejí čerstvé informace reportérka Eva Čeplová a fotografka Majda Slámová.

Slováci dnes rozhodují o tom, kdo v příštích čtyřech letech zasedne za kormidlem moci. Největší popularitě se podle průzkumů veřejného mínění těší strana politického matadora Roberta Fica Smer-SD a liberální hnutí Progresívne Slovensko. Právě to v posledních týdnech dobíhá v žebříčcích bývalou vládnoucí stranu. Lze tedy očekávat mimořádně napínavý souboj, v němž nebude nouze o překvapení.

Kartami ještě ale zřejmě zamíchají i menší politické subjekty. Minimálně čtyři z nich přitom oscilují okolo pětiprocentní hranice nutné pro vstup do parlamentu. Hlasovat mohou voliči až do deseti hodin večer. Oficiální výsledky tak budou známy zřejmě až nad ránem.

Předseda Smeru Robert Fico / Foto: Majda Slámová

05:55 – Sčítání je téměř u konce. Vítězem se stal Smer s více jak pětiprocentním náskokem. My se s vámi v tuto chvíli po dlouhé noci loučíme.

05:19 –Volební štáb právě opustil předseda vítězné strany Smer Robert Fico. S novináři nikterak nekomunikoval, jen rychle bez komentáře nastoupil do auta a odjel.

04:53 – Z volebního štábu Smeru stále nevychází vítěz voleb Robert Fico. Párkrát se však okolo budovy mihl místopředseda strany Robert Kaliňák, který poděkoval voličům za hlasy. K otázkám, s kým bude nyní Smer vést povolební vyjednávání, se na rozdíl od Beňové odmítl vyjádřit.

Místopředseda Smeru Robert Kaliňák / Foto: Majda Slámová

Europoslankyně za Smer Monika Beňová / Foto: Majda Slámová

04:24 – Ve štábu vítězného Smeru se slaví. Probíhá tu právě soukromá party, které se mohou účastnit jen zvaní. Z budovy se ozývá vlastenecká píseň „Na kralovej holi“. Po chvíli vychází z akce europoslankyně za Smer Monika Beňová. „Atmosféra je vynikající, vyhráli jsme. Vypadá to na koalici Smeru, Hlasu a SNS,“ nastiňuje nám možný další vývoj.

03:54 – Přesunuly jsme se právě do štábu PS. Zatímco ještě před několika hodinami tu panovala relativně veselá a nadějeplná nálada, nyní už optimismus pominul. „Je to strašné. Nechápu, jak se takhle mohly exit polly seknout,“ přemýšlí jeden z mladíků stojících před vchodem do štábu nad velkým náskokem vítězného Smeru před progresivisty. Jako pozitivní však vnímá propad nacionalistické Republiky.

03:18 – Sčítání hlasů přináší velké překvapení. Nacionalistické hnutí Republika kleslo pod pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu.

02:57 – Na prvním místě se nadále drží Smer. Sečteno je zatím zhruba 68 procent hlasů a Ficova strana se může chlubit ziskem 23,7 %. Za druhým Hlasem a třetím PS si navíc udržuje pohodlný náskok osm procent. Progresivisté sice rostou, avšak jen velmi pomalu. Začíná to vypadat, že vítězství Smeru už nikdo nevezme. Navzdory příznivému vývoji ale předseda strany Robert Fico zatím před novináře nepředstoupil.

Předseda hnutí OĽANO Igor Matovič / Foto: Majda Slámová

2:38 – Právě jsme se přesunuly do volebního štábu koalice OĽANO, Krestanskodemokratického hnutia a Za ľudí, který už je z poloviny vyprázdněný a vládne tu velmi uvolněná atmosféra. Expremiér Igor Matovič tu neformálně postává mezi hosty a aktivně se fotí se svými příznivci. Pokládáme mu otázku, zda by chtěl napomoct jako jeden z politiků, kteří mají největší podíl na současných vyostřených náladách, většímu spojení slovenské společnosti. Ve své odpovědi odmítá jakákoliv obvinění z toho, že by rozděloval společnost, spíše poukazuje na roli určitých médií. Na dotaz, jaká strana v Česku mu je nebližší, se nejprve dlouze zamýšlí a potom se ptá, jaké strany v Česku vůbec jsou.

Předseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini / Foto: Majda Slámová

01:48– Předseda Hlasu-SD Peter Pellegrini uvedl, že je potřeba komentovat výsledky opatrně, ale předpokládá, že si jeho strana udrží alespoň třetí místo. Důležité pro ně bude zejména to, aby byla koalice stabilní.

Místopředsedkyně Hlasu-SD Denisa Saková / Foto: Majda Slámová

1:38 – Oslovujeme bývalou ministryni vnitra Denisu Sakovou, jež kandiduje za Hlas-SD na druhém místě. Na otázku, zda jako žena vnímala ve vyostřené předvolební kampani více sexistických narážek, odpovídá, že se s větším počtem slovních útoků nesetkává a necítí v tomto ohledu rozdíl oproti tomu, čemu čelí muži. Více agrese ze strany společnosti spíše připisuje celkové náladě a frustraci v zemi.

1:24 – Sčítání hlasů probíhá pomaleji, než se očekávalo. Tři hodiny po uzavření volebních místností bylo sečteno jenom 23 procent okrsků. Slovenský Statistický úřad se k průběhu zatím nevyjádřil.

Člen Hlasu-SD Erik Tomáš / Foto: Majda Slámová

00:55 – Podle člena Hlasu-SD Erika Tomáše má strana sice logicky blíže k druhé sociální demokracii, ale pro konkrétní spolupráci bude důležité zejména naplnění programu, a to hlavně v regionálním rozvoji.

00:50 – Po sečtení pětiny hlasů stále vede Smer-SSD, s poměrně velkým předstihem. Favorizované hnutí PS má v tuto chvíli 11,68%.

00:30 – Peter Pellegrini řekl, že Hlas nemusí jít nutně do koalice. Podle něj může být hnutí i razantním opozičním subjektem. Vedení Smeru, který zatím v předběžných výsledcích vede, neposkytuje zatím žádné komentáře.

00:11 – Jsme ve volebním štábu Smeru. Je tu hodně českých novinářů, odhadem jich je víc než těch slovenských.

00:04 – Podle dosud sečtených hlasů je na prvním místě Smer, který se zatím pohybuje kolem 26 procent. Na druhém místě je zatím hnutí Hlas, třetí je pak Progresívne Slovensko, které má zhruba 10,5 procenta. Sečtených je zatím 12,5 procenta hlasů.

Michal Šimečka během svého krátkého projevu ve volebním štábu PS. / Foto: Majda Slámová

23:50 – Ve volebním štábu PS vystoupil předseda hnutí. Během svého krátkého projevu sdělil, že situaci více okomentuje v momentě, kdy budou zveřejněné více relevantní čísla. Poděkoval všem, kteří k volbám dorazili.

Ve volebním štábu SNS se s napětím sledují výsledky prvního exit pollu. / Foto: Majda Slámová

23:13 – Ve štábu SNS začíná panovat dobrá nálada. „Neztrácejme naději, roste to. Už je to na šesti procentech. Nezapomeňte, jak to minule dopadlo s PS,“ zaznívá.

22:55 – Právě jsme ve štábu SNS, který je – například oproti PS – poměrně komorní. A zatímco v PS je živo, všude se „švitoří“ a občas se i zatleská, nálada u národovců je spíše tichá. Podle prvního exit pollu to totiž vypadá, že se SNS do Národní rady nedostane.

22.47 – Právě vyšel první exit poll. Podle něj by mělo vyhrát Šimečkovo Progresívne Slovensko. Nad Smerem ale zatím vede jen o pár procent. Volební účast by měla být podobná jako v roce 2020, tedy kolem 66 procent.

22:35 – Peter Pellegrini očekává, že jeho strana bude mezi třemi nejdůležitějšími stranami těchto voleb. Volební štáb PS napjatě sledoval slepý exit poll, nikdo zatím neslavil. Do svého volebního štábu dorazil kousek po desáté i předseda Smeru Robert Fico. Podle Denníku N působil naštvaně, novinářům nic neřekl.

22:25 – Televize Markíza zveřejnila slepý exit poll. Podle něj volilo vítěznou stranu 23,5 procenta lidí, tu druhou 21,9 procenta. Do Národní rady by se zřejmě mělo dostat 7 subjektů. Televize zveřejní názvy stran až poté, co skončí moratorium, tedy ve 22:45.

22:08 – Někteří voliči poukazovali na to, že letošní předvolební kampaň byla vyostřená. Například jeden postarší pár nám prozradil, že dlouhodobě podporoval Smer. Letos ale hodil svůj lístek straně Hlas-SD. Oba senioři svou volbu odůvodnili tím, že je od hlasování pro Smer odradila právě agresivní rétorika Roberta Fica.

22:00 – V tuto chvíli se na Slovensku uzavírají volební místnosti. Výjimkou je například volební okrsek Petržalka, kvůli kterému trvá volební moratorium do 22:45

21:55 – Ve 21:30 se otevřel štáb Smeru. Na místo zatím dorazili místopředseda a někdejší ministr vnitra Robert Kaliňák a advokát Marek Para. Novináři čekají před centrálou strany v ulici Súmračná na předsedu strany, Roberta Fica.

21:39 – Předseda PS Michal Šimečka označil dnešní večer za vyvrcholení kampaně, na kterou může být jeho hnutí hrdé. „Mluvili jsme o hodnotách a budoucnosti,“ řekl. Poté, co mu přítomní podporovatelé zatleskali, zavtipkoval: „Doufám, že v místnosti není nikdo, kdo nebyl volit.“

Předseda hnutí PS promlouvá ve volebním štábu. / Foto: Majda Slámová

20:40 – Martin dovezl syna, který propadl kolům, na trénink z Topolčan. „Podívejte se na fotku, ráno byla duha s východem slunce. A nejen u nás, i v dalších městech. Oni jediní podporují homosexuály. To je takové symbolické. Tak snad to vyhrají,“ doufá Martin v úspěch Progresivního Slovenska. Pro Martina je PS něčím úplně novým, přináší podle něj slušnost, protože se s nikým nehádají: „Nezaměřují se na boj, nenechají se vyprovokovat a vedou kampaň pozitivně. To je pro Slovensko nové.“

20:24 – Tomáš, který pracuje v bike klubu, si vysvětluje předešlé volební vítězství Fica v obci tak, že děti volí po vzoru rodičů. U baru s Tomášem sedí i jeho kamarádem Denis. Oba mají rozdílné názory na budoucí směřování země – zatímco Tomáš volil Šimečkovu stranu, Denis považuje PS za to nejhorší, co Slovensko může potkat. K názorovým rozepřím ale nedochází: „My tady jezdíme na kolech, politiku neřešíme. Jestli se rodiny kvůli politice hádají a společnost rozděluje, tak to je šílené. K politice přistupujeme, jak kdybychom seděli v hospodě. Já piju rum a Denis borovičku, ale ťukneme si přece ne?“

Prvovolička Kristýna v černém triku / Foto: Majda Slámová

19:48 – Dominantou Šuran je bývalý cukrovar. V jedné z jeho částí je nyní cyklistická hala, kde na rampách trénují vesměs mladí lidé. Šuranská prvovolička Kristýna je v maturitním ročníku a Progresívne Slovensko je pro ni jednoznačnou volbou, především kvůli ekologii a rovnosti. Její vrstevníci volí stejně jako ona, ale ti, kteří se vymezují proti homosexuálům, preferují Fica – stejně jako její rodiče. Kristýna si neumí představit, že by se Fico znovu vrátil do vlády. To by se raději odstěhovala. Nechce ale přijít o svou bikerskou komunitu. Zvažuje studium na vysoké škole v Praze.

18:55 – Volební moratorium potrvá až do 22:45. Oficiálně to potvrdil šéf Státní volební komise Orosz.

18:20 – Volební komise pro korespondenční volbu začaly v 18:00 sčítat doručené hlasy ze zahraničí. Poštou hlasovalo 58 779 voličů.

Lucia ve slunečních brýlích s rodinou a přáteli v Šuranech / Foto: Majda Slámová

17:53 – „Fico je v tuto chvíli nejmenší zlo,“ myslí si přibližně třicetiletá maminka jednovaječných dvojčat Lucia. Podle ní je každá vláda z podstaty mafiánská. Dokud se jí politické kauzy ale přímo nedotýkají, neřeší to. „Progresivisté se svojí politikou ale dotýkají našich rodin a dětí,“ říká a dodává, že se jí nelíbí hlavně jejich návrhy jako poskytování antikoncepce zdarma nebo sexuální výchova na školách.

Karolína zvažuje, že v případě vítězství PS opustí Slovensko / Foto: Majda Slámová

17:26 – „Pamatujete si tu scénu z filmu Rebelové, jak zavřou bar, nasednou do auta a míří do Ameriky? Přesně takhle to vidím u sebe já v případě, že vyhraje Progresívne Slovensko. Prostě odsud odejdu. Nejspíš do Itálie,“ říká nám před vstupem do volební místnosti v Šuranech zhruba pětadvacetiletá mladá maminka Karolína. Nejvíce se obává toho, že PS ještě více zdaní cigarety a alkohol, což by mohlo hodně poškodit hospodu, kterou její rodina vlastní. O tom, komu Karolína hodí hlas, se definitivně rozhodne u volební urny.

16:57 – Na ulici v Šuranech jsme se zapovídali s voličkou Evou a jejím partnerem. Blondýnka v růžové bundě hrdě hlásila, že v letošních volbách fandí Smeru a SNS. Rozhodně si nepřeje, aby vyhrálo Progresívne Slovensko, které považuje za „bratislavskou stranu“. „Podporují 28 pohlaví,“ popisuje důvody, proč Šimečkovo hnutí nechce ve vládě. „Kdyby PS vyhrálo, asi bychom se museli přestěhovat do Česka,“ svěřila se.

16:40 – V obci Zuberec museli obměnit členy komise, protože její předseda a jeden z členů byli pod vlivem alkoholu.

16:20 – Podle viceprezidenta slovenského Policejního sboru probíhají letošní volby pokojně. Košická policie musela nicméně prošetřit případ zaparkované dodávky před jedním z volebních míst. Vozidlo na sobě totiž mělo logo jedné z politických stran. Policie tak na místě zjišťovala, zda nejde o případ porušení volebního moratoria. „Porušení zákona se nakonec nepotvrdilo,“ řekla mluvčí Krajského ředitelství policejního sboru.

16:00 – Na mnoha místech po celém Slovensku se před volebními místy tvoří už od rána zástupy lidí, informují slovenské zpravodajské weby. Předseda slovenské Státní volební komise Orosz ujistil veřejnost, že ve volebních místnostech je dostatek hlasovacích lístků. Reagoval tak na stížnost jednoho voliče, který nahlásil, že nedostal všechny lístky.

15:44 – Odvoleno má i předseda hnutí Republika Milan Uhrík, který hlasoval ve svém volebním okrsku Nitra.

Ladislav ze Šuran / Foto: Majda Slámová

14:47 – Odvolil právě i bývalý boxer Ladislav. O tom, komu dá hlas, přemýšlel dlouho. Nakonec svůj lístek hodil Igoru Matovičovi: „Volil jsem ho, protože se postaral o mamičky. Dal jim 200 euro. Jako jediný dostal politiky do lochu, to nikdo jiný nedokázal.“

14:25 – Dorazily jsme do volební místnosti ve městě Šurany, v němž žije zhruba 9 a půl tisíce obyvatel. Podle členů volební komise je volební účast poměrně vysoká. Již ke 13:33 se pohybovala okolo 43 procent, větší nával se však očekává až ve večerních hodinách. Zatím hlasují spíše starší, shodují se členové komise.

14:18 – Volební moratorium se protáhne a potrvá minimálně do dnešních 22:40. Ve volebním okrsku Petržalka totiž zkolaboval člen komise, volební místnost byla proto po nějakou dobu zavřená.

13:49 – V dopoledních hodinách stihli vedle Šimečky, Fica nebo Ódora hlasovat i jiní politici. Prezidentský kandidát Ivan Korčok odvolil v Bratislavě, stejně jako Richard Sulík, lídr strany SaS. Tomu se během hlasování zasekla obálka, nakonec ale odvolil. Do volební místnosti přišel společně s předsedou  Bratislavského kraje Jurajem Drobou. Naopak předseda Košického kraje Rastislav Trnka nepotřeboval být mezi prvními. Odvolil odpoledne, kousek po půl druhé.

13:10 – Předseda strany KDH Milan Majerský odvolil i se svou ženou, europoslankyní Miriam Lexmann. Do volební místnosti je doprovodily jejich děti.

13:02 – Na slovenské volby dohlíží celkem 6500 policistů. Pod jejich drobnohledem je i komise, která dohlíží na korespondenční hlasování ze zahraničí. Trnavští policisté prověřovali už pět podnětů týkajících se voleb. Voliči si stěžovali na hlučného občana, vygumovatelná pera a sběr petičních podpisů. Ani v jednom případě nešlo o protiprávní jednání.

12:54 – Právě se s fotografkou Majdou přemísťujeme z Bratislavy do města Šurany v Nitranském kraji, kde před třemi lety zvítězil Smer. Změnily se nějak pohledy zdejších obyvatel na jeho předsedu Roberta Fica a je mezi nimi vůbec zájem o dnešní volební klání? I to budeme po našem příjezdu zjišťovat. Ve vlaku se mezitím vyptávám pěti lidí, nezávisle na sobě. Všichni říkají, že se k volbám chystají a o tom, komu hodí svůj hlas, už mají rozhodnuto. Konkrétnější však být odmítají. Výjimkou je Milan. Zhruba padesátiletý muž v kšiltovce původně ze Šuran mi hned hlásí, že jeho hlas dostane Robert Fico. „Orientuje se ve světě, je zkušený. Dřív jsem vždycky volil Mečiara, pak jedině Fica,“ vyjmenovává důvody, proč důvěřuje zrovna jemu.

12:30 – Odvoleno má i předseda parlamentu a lídr hnutí Sme Rodina Boris Kollár.

12:10 – Slovenské ministerstvo vnitra varuje před vynášením hlasovacích lístků ven z volební místnosti. Voliči jsou podle tamních zákonů povinni odhodit nepoužité volební lístky do připravené zapečetěné schránky. Za vynesení lístků hrozí podle serveru Aktuality.sk pokuta ve výši 33 eur, což je přibližně 800 korun.

11:50 – Odvoleno má i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Původně měla volit už v půl jedenácté, ale její ochranka musela prověřit, komu patří podezřelý batoh ve volební místnosti, kde měla slovenská hlava státu vhodit lístek do urny. Čaputová nakonec po menším zdržení odvolila v mateřské škole v Pezinku a vyzvala občany, aby využili svého volebního práva.

11:35 – Předseda slovenské Státní volební komise Ladislav Orosz informoval, že úřad eviduje několik podnětů pro případné porušení volebního moratoria. Komise se podle Orosze bude zabývat i focením volebních lístků, které lidé zveřejňují na sociálních sítích.

11:20 – Premiér Ľudovít Ódor řekl, že transparentnost letošních voleb je zajištěná. Zároveň sdělil, že neplánuje průběžně komentovat výsledky voleb. „Úřednická vláda by měla být v pozadí,“ vysvětlil během návštěvy Státní volební komise.

11:10 – I jiní politici už stihli vhodit volební lístky do uren. Například Peter Pellegrini, předseda strany Hlas-SD a někdejší slovenský premiér, odvolil stejně jako Šimečka v Bratislavě a novinářům řekl, že jeho strana teoreticky rozhodne o podobě příští vládní koalice. Současný premiér Ľudovít Ódor se k volbám dostavil přímo dvakrát, poprvé si totiž zapomněl občanský průkaz, pro který se musel vrátit. Odvoleno mají i bývalý premiér Eduard Heger nebo předseda hnutí OĽaNO a někdejší premiér Igor Matovič.

10:35 – Ve volební místnosti ZŠ Kulíškova v centru Bratislavy právě odvolil za doprovodu své rodiny předseda hnutí Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka. Většinu zdejších voličů, až na jednu negativní reakci, příchod politika příjemně překvapil a někteří mu vyjadřovali podporu. Jednou z nich je i Michaela – usměvavá, zhruba šedesátiletá dáma s červenými obroučkami, která podle svých slov PS fandí řadu let. „Doufám, že to nakonec vyjde a PS sestaví koalici s SaS,“ neztrácí naději.

Předseda hnutí PS Michal Šimečka v doprovodu své rodiny právě hází svůj lístek do volební urny / Foto: Majda Slámová

Michal Šimečka před novináři / Foto: Majda Slámová

10:15 – Předseda strany SMER-SD a někdejší slovenský premiér Robert Fico odvolil se svou matkou v Topoľčanech.

07:00 – Napříč celým Slovenskem se právě otevřely volební místnosti.

Barbora Kučerová

Více článků od autora