videohry

29. 12. 2022, 03:10

Počítačové hry v roce 2022: Fantastická střílečka, čůrání na „duchy“ a spousta emocí

Redakce

Potřebujete po vánočním shonu někam zmizet? A nejlépe do jiného světa? Vyzkoušet můžete některou z her, které Voxpotu doporučilo pár pařmenů. Dost často totiž uklidní mysl repetitivní dodávání balíků nebo strhující příběh v postapokalyptickém světě.

Hry mnohdy bývají označovány za viníka téměř všeho, co se na planetě Zemi děje. Pokud ale čtete Voxpot pravidelně, tak víte, že to není pravda. Nebojte se občas si zalézt do svého herního kutlochu a oprostit se od problémů reality. Až se do ní vrátíte, můžete být mnohem kreativnější, milejší a uvolněnější. Směle do toho!

Jaké hry doporučují lidé oslovení Voxpotem?

Alžběta Trojanová

novinářka věnující se hrám a hernímu průmyslu

The Last of Us: Part I od Naughty Dog pro PC a PlayStation 5

Nejlepší hra za rok 2022 byla podle mě The Last of Us: Part I. Je to sice remake osm let staré hry a jeden by mohl argumentovat, že je příliš brzo na to předělávat hru, která i po letech vypadá stále dobře. Na druhou stranu jen těžko se hledá ve vodách velkých produkcí tak silný příběh, jako má právě The Last of Us.

V prostředí videohry funguje zápletka o hledání vztahu mezi dvěma lidmi naprosto fantasticky. Prvotní předsudky, které máte vy jako hráč, sdílí i hlavní hrdina. Během času, který se hrou strávíte, je ovšem těžké svůj názor nezměnit, a tak ani není třeba mít na konci možnost rozhodování. Mezi hlavním hrdinou a vámi tu panuje jednota, vypravěčské souznění, co by šlo jen obtížně napodobit v jakémkoliv jiném médiu. Je to dospělý příběh plný emocí, který ve vás zůstane dlouho po dohrání. Zároveň jde o ukázku toho, jakým způsobem mohou hry pracovat se vztahem ke hráči jako aktivnímu účastníkovi děje.

Jakub Szántó

redaktor České televize

Call of Duty Mobile od TiMi Studio Group pro Android, iOS a iPadOS

Od dob osmibitů ve druhé půlce 80. let miluju RPG. Třetí dekáda 21. století posunula možnost svobodného pohybu ve fantazijním světě o mnoho pater dál. Jenže jejich nekonečný rozsah je v propojení s povinnostmi dospělého života (a pubertálními dětmi, které obsadily hrací konzoli) smrtící kombinace. Naštěstí tu je vysoká úroveň mobilních her, mezi kterými pro mě jednoznačně kraluje střílečka Call of Duty Mobile.

Čtěte také: A co civilisti? Zapomíná se na ně nejen v opravdových bojích, ale i ve videohrách

Propracovanost herního systému, plynulost multiplayeru a reálnost bojového prožitku je fantastická. Klíčem jsou časově omezené hry – ať už klasická multiplayerová střílečka, nebo stočlenná Battle Royal na dvou hlavních bojištích. Skvělá je možnost třeba pilotovat vrtulník, zatímco ostatního členové bojového týmu kropí z paluby nepřátele svými ručními zbraněmi. A jedna bitva vyjde na 10–20 minut. Ideální na krátké odreagování a pak zase hrrr! za denními povinnostmi.

Helga Martinková

Product marketing specialist v Bohemia Interactive

Death Stranding od Kojima Productions pro PlayStation 4, PC, PS4 Pro, PlayStation 5

Letos mě nejvíce zasáhlo Death Stranding. Zakladatel tohoto herního studia, Hideo Kojima, bývá titulován géniem a trochu bláznem. Tato hra obě charakteristiky nádherně ilustruje v praxi. Kdo jiný by protagonistu nechal čůrat na „duchy“, nosit mimino v akvárku a dělat repetitivní úkoly, kde hodiny úmorně doručujete balíčky, zdoláváte těžký terén, a k tomu vám prší, což ty balíčky ničí. Následně si jdete po těžkém, ale krásném terénu, kdy začne hrát písnička z dokonalého soundtracku a srdíčko zjihne, mimino se na vás z akvárka směje, „duchové“ jsou akorát tak strašidelní a dolaďují ponurou atmosféru světa po apokalypse. Zatímco odkrýváte to, co a proč se stalo.

Ve hře ale budete přemýšlet i o našem světě. Propojeni s ním jste i skrz konstrukce, které postavili ostatní hráči. Nikdy je ve hře nepotkáte ani je neoslovíte, ale jsou tam s vámi. Příběh Death Stranding mne provází doteď, sedm měsíců po dohrání. Originální, někdy kýčovitý, ale především silný, který dojemně vypráví o spojeních se životem, smrtí a s lidmi.

Aleš Smutný

šéfredaktor Games.cz

God of War Ragnarök od Sony Santa Monica pro PlayStation 4, PS4 Pro, PlayStation 5

Letošek byl a je ve znamení souboje God of War Ragnarök s Elden Ringem. Nakonec se o kousek víc přikláním k prvnímu jmenovanému, byť Elden Ring vyhraje u mnoha jiných. Ale God of War přináší pečlivě cizelovanou hratelnost, kdy zjevně za každým jejím drobným prvkem stojí spousta práce a výsledek je dechberoucí – a to i když jde o druhý díl restartované série a snadno mohl přijít syndrom „tohle jsme už viděli“.

Čtěte také: Jak se krade tanec: Rapeři stávkují proti kopírování jejich pohybů hrou Fortnite

Precizní soubojový systém doplňuje nádherné audiovizuální zpracování a především poutavý a emotivní příběh. To samé se psalo o prvním dílu, ale Ragnarök dokázal vše ještě vylepšit, což je sám o sobě majstrštyk. Zároveň hra představuje sveřepého vlajkonoše klasických titulů pro jednoho hráče. Uprostřed měnících se trendů a hledání nové zlaté krávy herního byznysu ukazuje, že zkušené studio pořád dokáže vytřít všem zrak se zcela klasickým stylem.

Témata: videohry