Podcast

České zbrojovky jely 24/7, zatímco USA se bály eskalace. Bylo to frustrující, říká náměstek Kopečný

Strategicky důležité pro Ukrajinu se Česko stalo téměř nechtěně. Od ledna jsme měli připravené seznamy toho, co jim můžeme dodávat, a ptali jsme se už jen na prioritu a potřebné množství, ohlíží se za uplynulým půlrokem Tomáš Kopečný v dalším dílu podcastu Globe Trotls. Bavili jsme se s ním o posunu domácího zbrojního průmyslu od začátku války i o tom, proč Rusko nepoužije jaderné zbraně.

Jestli může Rusko vyrobit pár tanků za měsíc, tak podobné množství jich dokáže zprovoznit a poslat na Ukrajinu téměř každá západní země. Rusko přitom nemá ani v případě dalších dodávek západních zbraní kam dál eskalovat. Vůči Ukrajincům už dnes používá genocidní vyhlazovací taktiku a krade jim děti. Z vojenského hlediska pak nemá kromě jaderných zbraní žádnou jinou, kterou by ještě nepoužilo.

„Vzhledem k funkčnosti ruských raket je pravděpodobnost nějakého selhání jakékoli z nich –včetně těch s jadernou hlavicí – tak vysoké, že by to nechtěli udělat,“ vysvětluje Kopečný a dodává, že nevidí žádnou věc, kterou by Rusové mohli ozbrojený konflikt někam dál posunout.

Vedle toho podle náměstka ministryně obrany Ukrajina dnes přichází o generaci těch nejodvážnějších, bystrých lidí se zápalem pro svou zemi – v boji proti tomu, co by se dalo označit jako esence ruské koloniální politiky. Jak Kopečný poznamenává, podpora Ukrajiny přitom není otázkou mravnosti nebo morálky, ale jde čistě o rozhodnutí, jestli zemi pomůžeme proti agresi, která se jinak přiblíží k nám. Vzhledem k tomu, že máme recesi i plynovou krizi za dveřmi, byla by představa, že oslabením podpory se zlepší ekonomika či zmizí inflace, zcestná.

Zároveň se Ukrajina bez naší pomoci ubránit nedokáže. „Dostávají nízké desítky kusů těžkého dělostřelectva od Evropanů a vysoké desítky od Američanů. Přitom deklarují, že potřebují tisíc kusů. Bavíme se o dva řády jinde. Ta situace je velmi neuspokojivá, převaha ruského dělostřelectva je podle místa 1:7 až 1:15,“ upozorňuje Kopečný s tím, že Ukrajinci zvládají mnohem lépe než jejich protivník přesné cílení, navigaci, systémy velení a řízení, ale když Rusko jede taktiku spálené země, tak je to jedno.

Bavili jsme se i o tom, že náš obranný průmysl expanduje a jen za první polovinu letošního roku byl jeho export na Ukrajinu větší, než kdy v minulosti dokázal vyvézt do světa za celý rok. „Jedeme na maximum, máme mobilizovaný obranný průmysl, snažíme se všechno, co lze, posílat na Ukrajinu, protože je to náš nejdůležitější geopolitický a zahraničněpolitický zájem,“ říká náměstek ministryně obrany.

A jaký je potenciál naší zahraniční politiky vůči Africe? I toho jsme se stihli dotknout. Poslechněte si ale raději celou třetí epizodu podcastu Globe Trotls!

Voxpot · Globe Trotls #3: Tomáš Kopečný a vyzbrojování UkrajinyDo této chvíle poslala Česká republika na Ukrajinu asi polovinu z vojenského materiálu, který může poskytnout. Podobně jsou na tom i další evropské země. Oproti tomu Rusko zbrojilo do zásoby přinejmenším osm let, a když válka začala, mohlo na frontu poslat tisíce vagónů zbraní a munice. Západní výrobní kapacity jsou přitom mnohem větší než ty ruské. Stěžejní zbrojní fabrika v Rusku Uralvagonzavod už dnes dopotřebovává své skladové zásoby primárních materiálů pro výrobu zbraní a za chvíli jsou ,nahraní‛, upozorňuje Kopečný.

Témata: Afrika, Česko, Ukrajina, Válka, Zbraně