Podcast

Kanzleramt #1 s Helenou Truchlou: Kdo vystřídá Angelu Merkel?

Stojaté vody německé politiky se na podzim po 16 letech konečně pohnou. Kdo se ujme kancléřského postu po Angele Merkel a co naše sousedy čeká? Kandidáty stran, které mají největší naději na úspěch diskutujeme s Helenou Truchlou, redaktorkou zahraniční rubriky Aktuálně.cz.

Nejdéle sloužící evropská předsedkyně vlády, druhá nejdéle vládnoucí německá kancléřka a nejmocnější žena světa. Angela Merkel sbírá již několik let jeden úchvatný titul za druhým. Už před třemi lety ale dosluhující německá kancléřka oznámila, že se ve volbách na podzim letošního roku nebude znovu ucházet o kancléřské křeslo. Po 16 letech tak Německo čeká zásadní politická změna.

Jaké jsou šance kandidátů a kandidátek tří hlavních německých stran na převzetí otěží největší evropské ekonomiky? Kandidátka Zelených, Annalena Baerbock, se v posledních měsících odrazila jako na trampolíně a skočila nejen na post volební lídryně strany, ale nečekaně i v průzkumech před vládnoucí CDU. Může být její politická nezkušenost překážkou i pro politickou smířlivostí proslulého kandidáta Křesťanských demokratů Armina Lascheta?

Pokud chce Laschet, přezdívaný „Merkelová 2.0“, se zelenými vládnout, bude se nejspíš muset shodnout nejen s Baerbockovou, ale i s radikálnějším křídlem strany. K formování vítězné koalice bude nakonec možná potřeba se spojit s koaliční SPD Olafa Scholze. Té by ale možná nejvíce prospělo zůstat v opozici, provést přeskupení a zachránit tak padající preference.

Debatou o šancích jednotlivých kandidátů rozjíždíme naši šestidílnou sérii podcastů Kanzleramt o německých volbách. V ní budeme každý měsíc s hosty a expertkami probírat jednotlivé kandidáty, možné povolební konstelace i mezinárodní kontext německé politiky. Podcast vzniká ve spolupráci s Ústavem mezinárodních vztahů za podpory pražské kanceláře Friedrich-Ebert-Stiftung.

 

Témata: Evropská unie, Německo, Volby