Podcast

Předvolební Berlín: S odchodem Angely Merkel Němci ztrácí pevnou kotvu, politické strany jsou slabé

Německé volby proběhnou už tento víkend. Do poslední předvolební epizody podcastu Kanzleramt jsme si pozvali Martina Jonáše, zpravodaje České televize v Německu, který dění sleduje přímo na místě.

Od jara se v čele předvolebních průzkumů vystřídali všechny hlavní německé strany – zelení, křesťanští i sociální demokraté. O nějaký velký koncert demokracie se ale podle dlouholetého berlínského zpravodaje nejedná. Už jen proto, že v Německu jsme svědky fenoménu silných lídrů, ale slabých stran. Stranické aparáty dokonce často svým kandidátům aktivně hází klacky pod nohy, a to často i kuriózními způsoby.

Voxpot · Kanzleramt #5 s Martinem Jonášem: Předvolební nálada v BerlíněO všech volbách se tvrdí, že jsou přelomové. Pro tyto volby to ale nepochybně platí, protože končí šestnáctiletá éra kancléřky Angely Merkelové. Martin Jonáš k této příležitosti napsal knihu Fenomén Angela Merkelová: Portrét jedné éry, která vychází v říjnu v nakladatelství Argo. V druhé části rozhovoru s Jakubem Eberlem poodhaluje, na co se můžeme v knize těšit.

Snad o všech volbách (kromě těch ruských) se tvrdí, že jsou přelomové. Pro tyto volby to ale nepochybně platí, protože končí šestnáctiletá éra kancléřky Angely Merkelové. Martin Jonáš k této příležitosti napsal knihu Fenomén Angela Merkelová: Portrét jedné éry, která vychází v říjnu v nakladatelství Argo. V druhé části rozhovoru s Jakubem Eberlem poodhaluje, na co se můžeme v knize těšit.

Na druhou stranu, nedělní volby budou jen začátkem. Povolební vyjednávání bude velmi složité a mohlo by se protáhnout až do prosince. Pokud se tak stane, pak Angela Merkel předčí i legendárního Helmuta Kohla a stane se nejdéle vládnoucí kancléřkou v historii země. Buďte v obraze, poslechněte si nejnovější díl podcastu Kanzleramt.

Čtěte také: Nový kancléř, nové Německo? Vše, co potřebujete vědět o klíčových volbách letošního roku

Témata: Evropská unie, Německo, Volby, Západní Evropa