Podcast

Puls Book Club | O životech a lidech. Čteme o Malcolmovi X, Mileně Jesenské i celém lidstvu

Vítáme vás v Puls Book Clubu, knižním klubu podcastu Puls zaměřeném na literaturu faktu. Tentokrát o biografiích, autobiografiích a memoárech, o nichž v epizodě mluví lidé z Voxpotu i antropoložka Marie Heřmanová z AV ČR.

Ve Voxpotu padají tipy na různé knihy často, ať už jde o doporučení jen tak od cesty, nebo přímo k nějakému připravovanému článku. Puls Book Club vám tak otevře dveře do redakce a vezme vás k ní zase trochu blíž. Minule v něm členové Voxpotu i jeho spolupracovníci a spolupracovnice sdíleli, co zrovna čtou, a byla to docela všehochuť. Tentokrát je knižní klub zaměřený úžeji: na žánr biografií, autobiografií a memoárů. 

Jedním tipem do podcastu přispěla například antropoložka Marie Heřmanová ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR, a to i přesto, že biografie příliš nevyhledává. Doporučuje knihu Gods of the Upper Air: How a Circle of Renegade Anthropologists Reinvented Race, Sex, and Gender in the Twentieth Century. 

Poslechněte si také: Puls Book Club | Martin Luther King, migranti, mýty a další

„Je to taková netypická biografie – její ústředním postavou je Franz Boas, tedy otec sociální a kulturní antropologie, který ji jako první začal vyučovat na Columbia University. A zachycené jsou v ní i jeho dvě nejslavnější žačky, Margaret Mead a Ruth Benedict,“ říká v Pulsu antropoložka Heřmanová. Dále pak popisuje, proč si vybrala právě tuto knihu.

To Filip Brychta, redaktor Voxpotu, zase v Pulsu mluví o biografii Elona Muska. „Rozhodl jsem se mluvit o knize Elon Musk od Ashlee Vanceho z roku 2015. Ale než začnete soudit – nebude to úplně chvalozpěv,“ podotýká s tím, že je v ní americký podnikatel popisován jako vizionář ze Silicon Valley, který chce „vyřešit problémy lidstva svými elektromobily, vesmírnými lety a solárními panely“. Redaktor následně reflektuje (a reviduje) svůj vztah k Muskovi i této knize.

Poslechněte si také: PULS | Vracíme se do středověku? Byznys „novodobých žoldnéřů“ nabývá na síle

Kolega Matěj Schneider, který v minulém Puls Book Clubu zmiňoval biografii Martina Luther Kinga, tentokrát doporučuje autobiografii Malcolma X. „Žádná jiná mě nezasáhla tak moc jako právě tato,“ přiznává v podcastu Schneider.

Kdo doporučuje biografii Mileny Jesenské a kdo zase spis o „beatnické femme fatale“? Co říká Simone Radačičová o knize Miss Dior? A jaká další doporučení včetně knížky o životě George W. Bushe v Pulsu padají? Poslechněte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: Book Club, Literatura, Puls