Podcast

PULS | Britský velvyslanec: Odchod z EU jsme podcenili. Klimatické ambice máme pořád

Matt Field stojí v čele britského velvyslanectví v Praze asi tři čtvrtě roku – „novej“, jak hlásá jeho hashtag, tedy už úplně není. A není proto od věci s ním probrat, jak si Spojené království vede na domácí i mezinárodní půdě. Jakým problémům Spojené království čelí? Jak je to s jeho rolí „světového klimatického lídra“? Jakou pozici zastává, co se lidských práv týče? Poslechněte si Puls.

„V tuto chvíli čelí Spojené království podle mého vícero výzvám, ostatně stejně jako mnoho jiných zemí včetně Česka. Jednou z nich je zcela jistě pokračující ruská agrese na Ukrajině. To je pro nás zásadní téma, které má na Británii dopad – ať už jde o energetickou bezpečnost, nebo další problémy. Pak také řešíme, což spolu souvisí, i vysokou inflaci, kterou sledujeme i v jiných částech Evropy,“ vyjmenovává v Pulsu britský velvyslanec Matt Field. 

Velká Británie v tuto chvíli vyhlíží rok 2024. „A to jako ‚ten lepší‘ –  ekonomicky, snad i politicky a také co se některých zahraničněpolitických otázek týče,“ říká velvyslanec. Právě příští rok čekají Spojené království parlamentní volby, v nichž podle průzkumech v tuto chvíli vedou opoziční labouristé. Podle Fielda lze k volbám ze zkušenosti s posledními hlasováními říct jen jedno: je dost těžké předvídat jejich výsledek.

Poslechněte si také: PULS | Švédsko v krizi identity. Krajní pravice převlékla islamofobii za liberální hodnoty

„Nemáme tušení, jak ty volby dopadnou. Mým úkolem jako britského státního úředníka je implementovat vládní politiku. Pokud dojde ke změně, a já už jsem změnu vlády zažil, pak budeme implementovat i zákonně schválenou politiku nové vlády,“ konstatuje Field. 

V Pulsu velvyslanec mluví mimo jiné i o klimatické a lidskoprávní politice Spojeného království. „Sami jsme si vytyčili opravdu náročné klimatické cíle – naplníme z nich většinu. Mnohem raději bych si kladl vysoké cíle a většinu z nich splnil, než cíle nízké, které bych splnil všechny,“ říká v epizodě Matt Field. 

Jak je to s posouváním klimatických milníků? Dá se Británii v klimatické otázce důvěřovat? Jak jsou na tom vztahy s Českem? Je Spojené království pořád relevantní? A co říká velvyslanec k brexitu? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: brexit, Matt Field, Klima, Lidská práva, Puls, Velká Británie