Podcast

PULS | Časy se mění, drogy zůstávají. Tvrdé jsou pořád tabu, větší problém je přitom alkohol

Česko se pravidelně umisťuje na vrchních příčkách žebříčků „světových pijáků“ a podle nejnovější zprávy Národního střediska pro drogy a závislosti v zemi nadužívá psychoaktivní léky asi milion Čechů a Češek. Jak jsme na tom s drogami? Mění se náš přístup k návykovým látkám? A máme v Evropě problém s opioidy? Poslechněte si nový Puls.

„Největší změna v užívání návykových látek v Česku se týká legálních drog. Rozšířily se tu nové látky – jde hlavně o kratom a různé náhražky cannabisu, například HHC,“ říká v úvodu epizody Martin Duřt z platformy Czeched Substance. A to s tím, že například kratom se sice v ČR objevil už před více lety, na širší popularitě nabyl až v poslední době.

Ačkoliv je poslední dobou upřená velká pozornost na hrozbu, kterou představuje třeba fentanyl, podle Martina Duřta čelíme v Česku jinému problému:

„Podle mě je u nás největší krize spojená s alkoholem. Zapomíná se na to, protože jde o legální látku, společensky přijímanou. Ale podle statistik má poměrně vysoké procento Čechů problém s užíváním alkoholu, což je dost závažné.“

Poslechněte si také: „Vybrat si stranu“ není nutně špatně. Tedy pokud je to strana humanity

Fentanyl je pro Čechy pořád spíše okrajový problém. „Čísla k němu moc nemáme, zatím nejde o látku, která se by se užívala běžně mimo zdravotnictví. Ale i tak víme, že k tomu dochází. – v Česku má fentanyl pravidelně i několik obětí za rok, jde o dva, tři lidi. Na rozdíl od alkoholu, kde na prosté předávkování umírá kolem čtyř set osob ročně,“ vysvětluje v Pulsu národní protidrogový koordinátor a ředitel organizace Podané ruce Jindřich Vobořil.

Proč mají s nadužíváním psychoaktivních léků větší problém ženy? Jak se mění přístup české veřejnosti k lékům? Má Evropa nějaký plán, jak zamezit rizikovému užívání zmíněných léků? A hrozí jí opioidová krize? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: Léky, EU, Česko, Drogy, Puls