Podcast

PULS | „COP28 je důležitý.“ Lidstvo dostane v Dubaji klimatické vysvědčení, které nepotěší

Ropné společnosti hlásí rekordní zisky, vědci zase rekordní teploty i to, že nám klimatické cíle proklouzávají mezi prsty. O tom, jak to bude dál a zda svět udělá kroky pro návrat na vytyčenou cestu, se bude jednat v Dubaji na summitu COP28. Právě tam je teď klimatická analytička Romana Jungwirth Březovská, která je hostkou nového Pulsu.


Poslechněte si podcast a nezapomeňte zakliknout sledování v podcastových aplikacích.

Do Dubaje se na na dva týdny sletěl prakticky celý svět – tedy minimálně zástupci států. Stejně jako každý rok, i tentokrát budou na Konferenci OSN o změně klimatu jednat o tom, jak zatočit s klimakrizí.

„Na letošním COPu státy dostanou jakési vysvědčení, které ukáže, jak a zda se lidstvu daří naplňovat Pařížskou dohodu. Už v září ostatně vyšel report s velmi nesexy názvem, který lze přeložit jako ‚Globální hodnocení závazků‘. V něm se píše, že se nám závazky nedaří naplňovat,“ vysvětluje v Pulsu Romana Jungwirth Březovská z Asociace pro mezinárodní otázky a Ústav výzkumu globální změny při AV ČR.

Poslechněte si také: PULS | „Zákony o vedení války“ máme. Jsou nám ale k něčemu?

Důležité podle ní bude, jak se jednotlivé země k výsledkům tohoto hromadného vysvědčení postaví. Zda je vezmou s pokorou, nebo „papír zmačkají a zahodí“. „Ukáže se, jak vážně berou změnu klimatu a zda zapracují informace z hodnocení do svých dalších rozvojových klimatických plánů,“ shrnula analytička.

Proč je tento COP důležitý? Jaký by mohl být světlý bod konference? Co dostali účastníci v uvítacím balíčku? A jednají státy na klimasummitu o obchodu s fosilními palivy? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: COP28, klimatická změna, Puls