Na konci července se chystá summit vedení Evropské unie a Číny. Na rozdíl od toho minulého se podle irského novináře Finbarra Berminghama ponese v klidnějším duchu než dříve.
„Za posledních pár měsíců se tón rozhovorů mezi EU a Čínou změnil – od doby, co se Donald Trump vrátil do Bílého domu. Z diskuzí se trochu vytratila ostrost, lehce se zklidnily. Můžeme sice očekávat, že se určitě budou řešit i některé problematické otázky, ale tón se zdá být o něco smířlivější. I když jsem trochu skeptický ohledně toho, nakolik se skutečně změnil i obsah jednání,“ říká reportér listu South China Morning Post.
Poslechněte si také: PULS Live | Proč nedokážeme situaci v Gaze pojmenovat takovou, jaká je?
Jako dvě „problematická“ témata vnímá Bermingham geopolitiku a obchod. Tedy fakt, že Čína ekonomicky umožňuje ruskou válku na Ukrajině – a že se stala tvrdým konkurentem pro Evropu.
„Čínský ekonomický model už v současnosti nevysílá tak pozitivní signály jako v minulosti, kdy Evropané získávali levné zboží z Číny, mohli tam vyrábět a zároveň do Číny vyvážet stroje a automobily. Existovala jistá rovnováha, která vyhovovala oběma stranám. Dnes ale Čína z Evropy dováží méně, zatímco k nám prodává mnohem více. Firmy, které dříve evropské zboží kupovaly, se nyní staly tvrdými konkurenty. Čína postoupila na vyšší úroveň průmyslové výroby a v mnoha sektorech dnes předhání evropské společnosti,“ vysvětluje novinář v podcastu.
Proč Čína nebere Evropu vážně? Stala se z lidských práv otázka nižší kategorie? Kdo v EU utváří unijní vztah k Číně? Jsme vůbec pro Peking tak důležití, jak si rádi myslíme? A co nebo koho EU hledá na geopolitickém Tinderu? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.