Podcast

PULS | Fico jako „stabilita“, nebo „hrozba“? Slovensko možná ovládne krajní pravice

Parlamentní volby na Slovensku se blíží. Jaká budoucnost naše východní sousedy čeká? Bude její směr udávat Robert Fico v jeho dosud nejradikálnější verzi a krajně pravicové strany? Nebo kabinet složený z liberálnějšího politického mišmaše? Poslechněte si novou epizodu Pulsu se slovenskou novinářkou Barbarou Zmuškovou.

Na konci září čeká Slovensko velká událost: hlasovat bude o tom, jakým směrem se země vydá v příštích čtyřech letech. V průzkumech vede Smer politického matadora Roberta Fica se zhruba dvacetiprocentní podporou. S asi patnácti procenty hlasů stranu dobíhá liberální hnutí Progresívne Slovensko. A právě tyto dva politické subjekty jsou pro slovenské voliče ukazateli na rozcestí – zda jejich domovina půjde vstříc (stručně řečeno) konzervativnímu nacionalismu, nebo liberálním hodnotám a Evropě.

Podle Barbary Zmuškové ze slovenského Euractivu se hlavním tématem voleb stal potenciální návrat Roberta Fica do vlády. „Pro lidi, kteří se chystají hodit Smeru a Ficovi hlas, jsou tyto volby o návratu stability, na kterou byli v minulé dekádě zvyklí. Ačkoliv cítili frustraci a vnímali, že je ve vládě korupce a že ‚politici kradou‘, nemuseli nad politikou na každodenní bázi přemýšlet, neděly se totiž skandály dennodenně jako teď,“ vysvětluje novinářka.

Poslechněte si také: PULS | Vracíme se do středověku? Byznys „novodobých žoldnéřů“ nabývá na síle

Pro voliče druhého tábora, tedy typicky příznivce Progresívného Slovenska, je zářijové hlasování naopak o tom nepustit Fica do vlády. „Chtějí zabránit jeho návratu právě s celým tím systémem ‚našich lidí‘, korupce a také jakési nové příchutě nacionalismu, kterou nový Robert Fico slibuje, že s sebou přinese,“ říká v podcastu Barbara Zmušková.

Jedním z potenciálních koaličních partnerů Smeru je i nacionalistická, krajně pravicová strana Republika, která má kořeny v Lidové straně Naše Slovensko Mariana Kotleby. „Přítomnost Republiky ve vládě by ji určitě nějakým způsobem tahala víc ke krajní pravici. Lídr strany dodnes nedokázal jasně odsoudit holokaust ani Tisův režim za druhé světové války. Pro fašismus je nicméně zásadní boj proti menšinám, v němž se Smer od Republiky moc neliší,“ podotýká novinářka v Pulsu.

Poslechněte si také: Puls Book Club | O životech a lidech. Čteme o Malcolmovi X, Mileně Jesenské i celém lidstvu

Šanci dostat se do parlamentu nyní mají různé postavy slovenské krajní pravice. „Když si vezmeme, že Republika má v průzkumech zhruba 10procentní podporu, Slovenské národní straně, kde jsou patrné neonacistické tendence, předpovídají 5 procent hlasů… kdyby volby vyhrál Smer třeba se 17, 19 procenty a tato seskupení by dohromady získala přes 15 procent hlasů, tak ty ultranacionalistické, konzervativní až protofašistické prvky získají v parlamentu prakticky stejnou sílu (jako Smer),“ dodává Barbara Zmušková.

Jak si vede v předvolební kampani Progresívne Slovensko? Kdo to umí nejlépe se sítěmi? Jak je na tom země skoro rok od krvavého útoku na Tepláreň, co se LGBTQ+ práv týče? A kopíruje Robert Fico maďarského premiéra Viktora Orbána? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: Puls, Robert Fico, Slovensko, Volby