Podcast

PULS | Nejdřív Súdán, teď Niger. Co se to děje v nestabilním Sahelu?

V Súdánu zuří násilný konflikt, který rozpoutali dva generálové, v Nigeru zase došlo k vojenskému převratu a není jasné, zda také neskončí krveprolitím. Co to všechno znamená a proč bychom od dění v Africe neměli odvracet oči, vysvětluje nová epizoda Pulsu s redaktorem Filipem Brychtou.

Dřív byli partneři, teď jdou do sebe. A odnáší to obyčejní lidé, na kterých jsou páchána zvěrstva neskutečných rozměrů. I takhle by se dal ve stručnosti popsat konflikt v Súdánu, který rozpoutala rivalita a spory mezi dvěma generály. Tedy velitelem súdánských ozbrojených sil a prezidentem Abdalem Fattáhem Burhánem a šéfem Jednotek rychlé podpory (RSF) Muhammadem Hamdanem Dagalem.

„Mezi konfliktem dvou generálů, kteří mají, dá se říct, své armády, podporují je různé milice a promítají se do něj i kmenové spory, stojí civilisté. Neuvěřitelně trpí, utíkají, umírají – záběry, které máme ze Súdánu k dispozici, jsou vážně ošklivé. A nás by to mělo zajímat, není to přece jen zas tak daleko. Súdán, ani Afrika celkově,“ podotýká v Pulsu Filip Brychta, který ve Voxpotu sleduje dění na africkém kontinentu.

Poslechněte si také: PULS | Ženy krášlily tribuny a plodily hráče. Teď jim FIFA slibuje rovné odměny

Súdán ale není jediná země v Sahelu, pásu zemí na jižním cípu Sahary, kde to vře. Zrak mezinárodní společenství upírá na Niger, kde před nedávnem došlo k nečekanému vojenskému převratu. Niger totiž dosud platil za jakéhosi posledního spojence Západu v regionu – za stát s demokraticky zvoleným lídrem, přítelem západního světa. „Proto ho místní vnímali jako loutku,“ upozorňu redaktor Brychta.

Uskupení ECOWAS, hospodářské společenství západoafrických států, hrozí vojenskou intervencí a svržení vlády důstojnické party. „Je těžké odhadovat, zda k ní dojde, nicméně ve čtvrtek se koná další schůzka této formace. Už v neděli totiž pučistům vypršelo ultimátum, do kterého měli vrátit k moci demokraticky zvoleného Mohameda Bazouma. To se ale nestalo, a na více stranách pak bylo slyšet chřestění zbraněmi,“ říká v podcastu Brychta.

Jak rozsáhlá je humanitární krize v Súdánu a čemu tam lidé čelí? Co je vlastně ECOWAS a jakou moc má? Proč je Sahel v zorném poli světových velmocí – a mají na něj vliv? Jak v Nigeru vnímají Francii? A proč by mohla být nestabilita Sahelu důležitá i pro nás ve střední Evropě? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: Afrika, Niger, Puls, Sahel, Súdán