Podcast

PULS | Největší fandom? Swifties. Politiku zatím nemění, i když popem prorůstá

Největší současnou hvězdou mainstreamového popu je bezpochyby americká hudebnice Taylor Swift. O její turné je enormní zájem a na „Swifties“ vlak naskakují i (američtí) politici. Dokážou světové stars hýbat s politikou? A jak se proměňuje fanouškovství? O tom je nový Puls s Anetou Martínkovou a Ivetou Jansovou.

Eras Tour, nynější turné Taylor Swift, je přímo monstrózní. A ví to i politici. Třeba kanadský premiér Justin Trudeau se přidal k těm, kteří Taylor s prosíkem zvali právě do Kanady a starosta amerického Pittsburghu přejmenoval město v době turné na Swiftsburgh. V North Kansas City zase přejmenovali ulici Swift Street na „Swift Street (Taylor’s Version)“ a o amerických fanynkách a fanoušcích hudebnice někteří mluví jako o regulérní demografické skupině.

Americké fanouškovstvo Taylor Swift se dá podle hudební publicistky Anety Martínkové popsat různě: jednoduše jako „velké“, nebo třeba „žijící na předměstích“. Jakou ale mají Swifties politickou moc? To se popisuje mnohem složitěji.

„Většina fanoušků a fanynek hudebnice se hlásí k Demokratické straně a k jejím hodnotám, nicméně různé studie ukazují, že je těžké vystopovat moment přímého vlivu. Zda to, že když Taylor Swift podpoří demokratického kandidáta v nějakých volbách, znamená, že lidé pak půjdou a dají mu hlas,“ vysvětluje redaktorka Radia Wave v Pulsu. Zmiňuje nicméně jeden případ, kdy se onu trajektorii vlivu a jeho dopadů podařilo vystopovat.

Poslechněte si také: PULS | Nejdřív Súdán, teď Niger. Co se to děje v nestabilním Sahelu?

Odbornice na fanouškovství a popkulturu z MUNI Iveta Jansová v podcastu mluví o politizaci mainstreamového popu: „Sledujeme ji zejména od amerických prezidentských voleb v roce 2016, kdy proti sobě šli Donald Trump s Hillary Clinton. Tehdy šlo do tuhého a viděli jsme velkou politizaci hvězd a celebrit, kteří se snažili využít své platformy a přesvědčit své fanoušky o té ‚správné volbě‘.“

Zrod fanouškovství odborníci datují někam do šedesátých let, nicméně „fandilo se“ umělcům, spisovatelům a veřejným osobám už mnohem dříve. Od šedesátek se nicméně fenomén značně proměnil – je prostě dostupnější. Co jej ale podle akademičky Jansové čeká do budoucna?

„O fanouškovství mám někdy trochu strach. Je smutné pozorovat, jak strašně komerční se fanouškovství stalo. Nemohou si ho dovolit všichni. Bojím se tedy toho, že se z fanouškovství stane věc jen pro určitou skupinu lidí,“ sdílí svůj pohled odbornice.

Jak se vlastně fanouškovství definuje? Jak se Taylor Swift politicky „vyoutovala“? Proč se v souvislosti s popovými hvězdami mluví o queerbaitingu – a co to vlastně je? Stávají se z voličů spíš fanoušci? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: Fandom, Hudba, Mainstream, Puls, Taylor Swift