Podcast

PULS | Nekonečná okupace. Spekuluje se o třetí intifádě, říká Kalhousová

V posledních měsících se v Izraeli a na území Palestiny dějí velké věci. Ať už jde o masové protivládní protesty, nebo nedávný útok na Džanín, podle deníku The Guardian největší za poslední dvě dekády. Nová epizoda Pulsu situaci vysvětluje – o té v Palestině mluví slovenská reportérka a spolupracovnice Voxpotu Sára Činčurová, dění v Izraeli zase dává do kontextu politoložka Irena Kalhousová.

„V Palestině ten útok vyvolal vzpouru, ale zároveň i národní smutek. V tu chvíli jsem byla v Betlémě – Džanín od něj leží asi tři, tři a půl hodiny autem, tedy docela daleko. I přesto se vše v tu chvíli na celém palestinském území změnilo. Ačkoliv se násilí v poslední době stupňovalo, takto masový útok byl neočekávaný,“ říká na úvod reportérka Sára Činčurová.

Při izraelské vojenské operaci v Džanínu zemřelo 12 Palestinců a více než sto lidí bylo zraněno. „Červený kříž pak uvedl, že z tábora evakuoval asi tři tisíce osob, převážně rodiny s malými dětmi. To je pro Palestince mimochodem velmi citlivá věc – úmrtí malých dětí nebo teenagerů, kterých bylo v posledních letech dost,“ připomíná Činčurová.

 

Jen namátkou: na konci června zemřela v důsledku bojů mezi Palestinci a izraelskou armádou mezi jinými i patnáctiletá dívka. V dubnu zase izraelské vojenské síly zastřelily při jedné ze svých operací taktéž patnáctiletého Palestince. Podobných případů je ale mnohem více.

Spolupracovnice Voxpotu také popisuje, jak to vypadalo v Betlémě. „Před útokem na Džanín panovala v tamním uprchlickém táboře klidná atmosféra. Bylo zřejmé, že tam lidé žijí v obrovské chudobě a napětí – malé děti si hrály s dětskými pistolemi a puškami. Jednoduše: vnímala jsem, že mají místní pocit, že žijí v obrovském útlaku,“ říká novinářka o své návštěvě tábora ještě před vojenskou akcí.

Předvečer třetí intifády?

Politoložka Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií na FSV UK, v Pulsu vysvětluje, proč je Džanín pro obě strany důležitý – izraelskou i palestinskou. „Místo je dlouhodobě centrem palestinského odporu, a to do té míry, že Džanín už není pod kontrolou samotné palestinské samosprávy. Jsou tam různé ozbrojené skupiny, které táboru dominují,“ říká v druhé části podcasti.

Poslechněte si: PULS | Ukrajina není pro USA prioritou, Státy vidí největší rizika v Číně, říká Smetana

K pochopení významu, který v sobě Džanín nese, je podle Kalhousové potřeba nahlédnout do minulosti. „Džanín není staré město, začal se rozrůstat především v roce 1948, kdy byli Palestinci vyhnáni z území, kde vznikl Izrael. Přišli tam lidé, kteří vůči státu cítí velkou zášť. Což přispívá i k tomu, že pak v Džanínu mají organizace, které proti izraelské přítomnosti i existenci bojují, velkou popularitu. Dlouhodobě se odtud rekrutují palestinští teroristé, kteří potom útočí na izraelské cíle, často i civilní.“

Boje mezi Palestinci a Izraelci se v zásadě nemění, na Západním břehu Jordánu k nim na „nižší úrovni“ dochází soustavně. „Na jedné straně zasahují různá izraelská speciální komanda proti konkrétním lidem a dochází také čím dál častěji k útokům radikálních osadníků proti Palestincům. A na té druhé sledujeme časté pokusy Palestinců útočit na izraelské cíle – armádu, nebo právě osadníky. Je to prostě součást nekonečné izraelské okupace Západního břehu Jordánu. A toho, že se nekonají mírová jednání,“ uvádí politoložka Irena Kalhousová.

Napětí na Západním břehu narůstá, což je podle odbornice způsobeno špatnou ekonomickou situací, neprobíhajícími mírovým procesem i tím, že palestinské vedení ztratilo legitimitu: „Spekuluje se o tom, zda se nenacházíme v jakémsi předvečeru třetí intifády. Do jaké míry k tomu dojde, je těžké předvídat. Je možné, že na této nižší úrovni budou boje pokračovat i v dalších letech. Anebo přerostou v něco mnohem většího – krvavějšího.“

Jak je to vlastně s těmi masovými protesty v Izraeli? V jaké pozici se nachází premiér Benjamin Netanjahu a proč se v izraelském politickém mainstreamu usídlila krajní pravice? Jaký vliv mají ultraortodoxní Židé na politiku i společnost? A co na posun ke krajní pravici říkají spojenci Izraele? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: Benjamin Netanjahu, Izrael, Palestina, Podcast, Puls