Podcast

PULS | Z Ukrajiny: „Přijdou pro tebe vojáci a za 3 dny jedeš na frontu. Dost lidí umírá“

Ukrajina – země, kterou už skoro dva roky drtí ruská agrese a která bojuje o to, aby podpora Západu pokračovala i nadále. Právě tam znovu vyrazil šéfredaktor Voxpotu Vojtěch Boháč. Z Charkova v Pulsu mluví o tom, jak lidé válku vnímají, zda vidí nějaká východiska a kdo je třeba považován za kolaboranta.

Poslechněte si podcast a nezapomeňte zakliknout sledování v podcastových aplikacích.

Reportér se na Ukrajinu vypravil po půlroce a v Pulsu mluví o tom, jak výrazně se proměnila atmosféra v tamní společnosti. „Hodně lidí tehdy očekávalo, že se při ofenzívě Ukrajincům podaří dojít až na Krym a že budou vyhánět Rusy. Nálada tehdy byla poměrně dobrá, mezi lidmi sice panovala únava z války, cítil jsem z nich ale velkou naději. Největší rozdíl je v tom, že naději teď nevnímají – je to tu šíleně depresivní. A proto jsem sem jel, zajímalo mě, jaký vliv má ten vývoj na postoje týkající se války,“ vysvětluje Vojtěch Boháč.

Poslechněte si také: PULS | „COP28 je důležitý.“ Lidstvo dostane v Dubaji klimatické vysvědčení, které nepotěší

Jako důležité faktory zmiňuje šéfredaktor slábnoucí západní podporu i to, že Rusko, které přešlo na válečnou ekonomiku, podle dostupných zpráv postupuje prakticky po celé délce fronty vpřed.

„Většina lidí, se kterými jsem se bavil, si situaci nemaluje na růžovo. Často se setkávám s názorem, že není čas přemýšlet o potenciálních územních ziscích na Rusku – vědí, že se přechází do defenzívy a úspěchem bude to, když Rusové nějaké další území Ukrajincům neseberou,“ podotýká v Pulsu.

Nabízejí se vůbec nějaká východiska z války? Chtějí lidé na Ukrajině ještě bojovat? Jak vlastně funguje verbování? A jaké tresty čekají kolaboranty? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Reklamní sdělení

Témata: Puls