Podcast

PULS | Zavírat oči je luxus. Jak obrazy ovlivňují naše vnímání světa?

Fotografie, videa, obrazy celkově nás obklopují a utvářejí náš světonázor. Kde se ale berou? Jak v nás vyvolávají emoce? A nezjednodušujeme si jimi složitosti světa? O tom v Pulsu mluví socioložka vizuální kultury Andrea Průchová Hrůzová.

Existuje obraz, který by definoval současnost? „Mám pocit, že je to spíš mnohost obrazů, které kolem sebe máme,“ říká v Pulsu na úvod Andrea Průchová Hrůzová, vyučující na katedře sociologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a výzkumnice na Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR.

„Už to není definováno hlavními producenty, což bývala masmédia a média tradičního typu, kdy se v tisku objevovala dominantní fotografie pro určitou politickou nebo válečnou událost, nebo potom televizní zpravodajství, u kterého se společnost setkávala. Myslím si tedy, že nyní je to mnohost obrazů – nemožnost mít ten jeden, na kterém se shodneme,“ rozvádí odbornice.

Poslechněte si také: PULS | „Misogynie je zase cool.“ Co říká Adolescent o chlapcích i mužích

Obrazy v lidech vyvolávají emoce a cílí na niterné prožívání. A podle Průchové Hrůzové umí stejně dobře rozdělovat, jako i spojovat: „Mají v sobě možnost vytvářet společenské procesy a dynamiky – nebo jim napomáhat.“

Umíme obrazy vůbec konzumovat? Jaké hranice má vizuální aktivismus? Jaká je role novinářstva v době, kdy může být každý se smart phonem tak trochu reportér? Proč v části evropské společnosti vyvolaly fotky a záběry migrujících přes moře tak negativní emoce? A proč některé migranty a migrantky vnímáme jinak než jiné? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích.

Témata: Obrazy, Vizuální politika, Krajní pravice, Migrace, Puls, Válka