Podcast

Vystrčil: Nemám strach, že mě nahradí umělá inteligence. Hubu a krok už držet nebudu

Pozvání do pátého dílu podcastu Globe Trotls přijal předseda Senátu ČR, Miloš Vystrčil. Bavili jsme se o tom, zda mu projevy píše umělá inteligence, jestli mají předsedové parlamentů zemí NATO skupinu na WhatsAppu, ve které si sdílí zajímavosti nebo jak se člověk cítí, když mu vyhrožuje představitel druhé nejmocnější země světa.

Selfíčko s předsedy českého Senátu s ukrajinským předsedou parlamentu Štefančukem nemá veřejnosti ukázat, že se ústavní činitelé dobře baví, ale že sdílí společné hodnoty a jsou připraveni se v případě potřeby podpořit, vysvětluje Miloš Vystrčil význam symbolů na mezinárodní úrovni. Na tvorbu neformálních vztahů s představiteli jiných zemí mu nicméně v jeho funkci příliš času nezbývá.

Definitivní rozhodnutí vyrazit na Tchajwan přičítá primárně tlaku prezidenta Zemana, který byl podle jeho slov “brutální.” Jak konkrétně vypadal? O tom se ještě dozvíme, ale dnes prý není vhodná chvíle. Návštěva nakonec nicméně přinesla víc pozitivního, než negativního.

“Když dnes jedu na návštěvu USA, tak nemám problém se téměř s kýmkoli setkat. Pokud pátrám po tom, čím to je, dojdu k tomu, že Tchajwanu tam hraje obrovskou roli. Když vyjednáváme, jestli dostaneme staré vrtulníky od Američanů, tak je naprosto zjevné, že to, že jsme byli na Tchajwanu má vliv,” vysvětluje.

Jakou roli by mělo hrát Česko v mezinárodní politice? Jakou roli by měla mít umělá inteligence v práci politika? A jak se ubránit tlaku velmocí, neohnout hřbet a nenechat se mlátit holí? O tom a dalších otázkách je pátý díl podcastu Globe Trotls!

Témata: Česko, Čína, Diplomacie, NATO, Rusko, Tchajwan, Zahraniční politika