
Střety o sporné území na hranicích obou asijských států si vyžádaly nejméně dvanáct obětí. Proč v oblasti vystoupalo napětí?
Vojáci Thajska a Kambodži se střetli ve sporné hraniční oblasti při eskalaci konfliktu, kvůli němuž zemřelo nejméně jedenáct civilistů a jeden voják.
Ze zahájení přestřelky se vzájemně obviňují obě strana. Thajská armáda tvrdí, že jako první zaútočili vojáci sousedního státu poblíž chrámu Ta Muen Thom, kde napětí rostlo několik posledních týdnů.
Kambodžské ministerstvo obrany naopak tvrdí, že jeho vojáci se bránili Thajcům, kteří vystřelili první. Střety podle zprávy thajského ministerstva obrany probíhají nejméně na šesti místech podél hranice.
Záběry z thajské strany zachytily obyvatele prchající ze svých domovů a schovávající se v betonovém bunkru, zatímco se ozývají exploze. Thajské ministerstvo zahraničí tvrdí, že Kambodža zaútočila jak na vojenské, tak nevojenské cíle v Thajsku, včetně nemocnice.
Thajská armáda následně nasadila několik stíhaček F-16.
Čtěte také: Může se Islámský stát uchytit na povstaleckém jihu Thajska? Separatismus není džihád
Kambodžský premiér Hum Manet se nechal slyšet, že jeho země vždy zastávala postoj mírového řešení problémů. „Nemáme ale jinou možnost, než na ozbrojenou agresi odpovědět silou,“ varoval.
Kambodžské ministerstvo zahraničí tvrdí, že letecké údery Thajska byly „nevyprovokované“, a vyzvalo svého souseda, aby se stáhl a „zdržel se dalších akcí, které by situaci eskalovaly“.
Vztahy mezi oběma zeměmi se dostaly do nejhoršího bodu za více než deset let. Jejich propad odstartovalo zabití kambodžského vojáka během jednoho z dřívějších střetů. Napětí umocňují nacionalistické nálady na obou stranách, poznamenává agentura AP.
Střety v hraniční oblasti se odehrály jen krátce poté, co se vystupňovalo diplomatické napětí. Ve středu 23. července Thajsko odvolalo svého velvyslance v Phnompenhu a oznámilo, že vyhostí kambodžského ambasadora v Bangkoku. Reagovalo tak na zprávu, že již druhý thajský voják přišel o nohu kvůli nášlapným minám.
Podle Bangkoku byly miny ve sporné oblasti položeny teprve nedávno. To ale Kambodža odmítla.
Thajsko a Kambodža se o hraniční oblast přou už dlouhá desetiletí. Stanovila ji v roce 1907 tehdejší koloniální velmoc Francie, pod kterou Kambodža spadala.
Bangkok ale francouzské rozdělení zpochybňoval, především kvůli umístění chrámu Preah Vihear na kambodžské území. Spory se zároveň vedou o další oblasti podél více než osm set kilometrů dlouhé hranice.
Obě země se je pokoušely opakovaně vyřešit diplomatickou cestou. Vojenské střety se v oblasti objevují od roku 2008.