Politika

10. 05. 2024, 07:03

Postavit úkryty, vycvičit děti: Polsko se připravuje na válku

Eva Čeplová

Polská armáda/ Foto: Wikimedia Commosn

Úspěchy Ruska na ukrajinské frontě znervózňují Polsko. Země se tak pro jistotu připravuje na možný ozbrojený konflikt. Investuje do nových krytů či pořádá školení vojenských dovedností pro veřejnost. Roste rovněž počet Poláků, kteří si ze strachu před válkou kupují nemovitosti v zahraničí.

„Levá noha dopředu, zajistit zbraň… zasunout nový zásobník!“ rozdává důrazně rozkazy voják v helmě a slunečních brýlích, zatímco ho pozorně poslouchá hlouček asi šesti lidí. Některým z nich jde manipulace s puškou od ruky, jiní s ní viditelně bojují. „Je pěkně těžká. Chce to praxi,“ komentuje svou první zkušenost s nebezpečným nástrojem Magda Rodomska.

Musíme se připravit na ozbrojený konflikt. Máme na to dva až tři roky.

Zhruba třicetiletou fitness trenérku z Varšavy, kterou zdobí tmavá kšiltovka, to ke zbraním dříve nikdy netáhlo. Vše ale změnila předloňská ruská invaze na Ukrajinu. V duchu hesla „kdo je připraven, není překvapen“ se přihlásila na jednodenní kurz nazvaný „Trénuj s armádou“.

 

 

Praktický workshop pro širokou veřejnost organizují polské ozbrojené složky již od října 2022. Určenou sobotu od osmi ráno do čtyř odpoledne si mohou běžní lidé pod vedením instruktorů osvojit základní vojenské dovednosti. Sebeobrana, přežití v terénu nebo mírné seznámení se zbraněmi. Víc se toho nestihne.

Čtěte také: V Polsku je válka mnohem blíž: Jak naši sousedi budují armádu k obraně Evropy

Magda si přesto rychlokurz pochvaluje. „Je to spojení příjemného s užitečným,“ míní. Ještě větší spokojenost vyzařuje z její kamarádky Agnieszky. „Už nyní vím, že sem pojedu znovu,“ usmívá se druhá z žen. Podobně jako ony, další tisíce polských civilistů na nic nečekají a učí se střílet.

Jen armádní workshop stihl od října 2022 do letošního února vyškolit zhruba dvacet tisíc civilistů. Další rychle přibývají, zájem o školení totiž nepolevuje.

Stavby krytů i centrálních skladů

Není divu, optimismem totiž Varšava v otázkách bezpečnosti zrovna nesrší. „Musíme se připravit na válku. Máme na to dva až tři roky,“ šokoval na konci ledna polský generál Rajmund Andrzejczak. Obdobně řadu lidí postrašil premiér Donald Tusk, který pro změnu prohlásil, že se starý kontinent nachází v předválečných časech.

Zatímco vlády na Slovensku a v Maďarsku volají po jednáních s Putinem, Polsko se raději chystá na nejhorší. Nejenže masivně zbrojí a buduje v tichosti jednu z největších profesionálních armád NATO, s přípravou nezahálí ani tamní města, nemocnice či školy. „Minulá vláda investovala hlavně do vojenského vybavení a technologií. Nový kabinet Občanské koalice však rovněž protlačuje lepší ochranu civilních cílů i školení běžných obyvatel,“ přiblížil Voxpotu vládní strategii polský bezpečnostní expert Michał Oleksiejuk. Projektů se tak letos spouští celá řada.

S podzemními kryty se už dnes počítá i při stavbě nových domů.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.