Zvláštní výbor OSN vznesl na adresu Izraele řadu vážných obvinění souvisejících s válkou v Gaze. K nim se pak přidala šokující výpověď britského chirurga Nizama Mamodeho.
Zvláštní výbor OSN sdělil, že počínání Izraele v Pásmu Gazy „odpovídá charakteristice genocidy“.
Podle výboru existují také vážné obavy, že Izrael využívá hlad jako „válečnou zbraň“. Současně také na Západním břehu Jordánu, včetně východního Jeruzaléma, uplatňuje „systém apartheidu“, shrnuje britský deník The Guardian.
„Izrael svým obléháním Gazy, blokováním humanitární pomoci, stejně jako cílenými útoky a zabíjením civilistů a humanitárních pracovníků, způsobuje úmyslně smrt, hladovění a vážná zranění,“ napsal výbor založený v roce 1968, aby monitoroval dění na Izraelem okupovaných územích.
„To vše navzdory opakovaným výzvám OSN i závazným příkazům Mezinárodního soudního dvora a rezolucím Rady bezpečnosti OSN,“ dodává zpráva výboru.
Dále dokumentuje, jak rozsáhlé bombardování v Gaze vedlo ke zničení základních služeb a způsobilo ekologickou katastrofu, která bude mít dlouhodobé zdravotní dopady na tamní populaci.
Čtěte také: Lidé upálení ve stanech, obklíčený sever. Izrael v Gaze navazuje na rok 1948
Výbor připomíná, že od října 2023, kdy teroristická organizace Hamás napadla Izrael a zabila 1200 Izraelců a 251 jich unesla, v Gaze zemřelo přes 43 700 lidí – z valné většiny žen a dětí.
Tento týden také lidskoprávní organizace Human Rights Watch sdělila, že Izrael využívá evakuace ze severu Gazy k „záměrnému a nucenému vysídlení“ palestinských civilistů. Podle organizace to představuje zločiny proti lidskosti.
Izraelská vláda na zprávu zvláštního výboru OSN zatím nereagovala. Už dříve ale vykreslila OSN jako zaujatou, dodává The Guardian. IDF se pak dlouhodobě hájí tvrzením, že svými operacemi cílí výhradně na likvidaci Hamásu.
V přímém rozporu s tvrzením IDF ale stojí nově i slova britského chirurga Nizama Mamodeho, který pracoval jako dobrovolník v gazánské nemocnici Nasser a 12. listopadu vypovídal před britským parlamentním výborem pro mezinárodní rozvoj.
„Pro mě bylo zejména znepokujující, že nejdříve někam spadne bomba – třeba do místa, kde je hodně stanů. Načež přiletí drony,“ popisoval.
„Drony se pak vrací a střílí na civilisty. I na zraněné děti,“ uvedl a dodal, že nejde o izolované incidenty, ale dlouhodobou praxi izraelské armády.
"That's clearly a deliberate act, and it was a persistent act — persistent targeting of civilians day after day."
Retired surgeon Nizam Mamode testified to the UK parliament this week on what he witnessed volunteering at Nasser Hospital in Gaza's Khan Younis city. pic.twitter.com/Afx6uZxQzr
— DW News (@dwnews) November 14, 2024
„Operovali jsme děti, které popisovaly, jak po výbuchu bomby ležely zraněné na zemi a pak se k nim snesl dron. Vznášel se nad nimi a pak je zasáhl střelbou,“ popsal viditelně otřesený lékař se zkušenostmi například ze Rwandy.