Politika

07. 12. 2023, 13:49

Republikáni v primárkových debatách ukázali jediné: králem je stále Trump

Matěj Schneider

V USA proběhla už čtvrtá republikánská primárková debata. Definitivně ukázala, že bez Donalda Trumpa v nich o nic nejde.

S postupující primárkovou sezónou ve Spojených státech se jako vždy na každé debatě objevuje méně a méně kandidátů. Ti slabší odpadají a komentátoři si libují, že teď už mohou poslouchat jenom ty „relevantní“. Letos to tak úplně není. Všech dosavadních republikánských debat se totiž odmítal účastnit jasný favorit, kterým není nikdo jiný než Donald Trump.

Moderátoři čtvrté, právě proběhlé debaty v Alabamě si této vady byli zjevně vědomi. „Vzhledem k současnému stavu našeho politického systému by se jeden z vás mohl stát kandidátem vaší strany,“ řekla moderátorka Megyn Kelly, s nenápadným důrazem na slovo „mohl“. „Jeden z vás by se mohl stát vůdcem svobodného světa,“ dodala.

Během včerejší debaty Ramaswamy trval na tom, že Trumpovi nebylo demokraty uzmuto vítězství ve volbách roku 2020, ale i v těch v roce 2016.

Za normálních okolností by to u takové debaty nebyla možnost, ale jistota. Ale u blížících se voleb je stále nejpravděpodobnější variantou, že v nich proti sobě stane Donald Trump za republikány a Joe Biden za demokraty. 

Právě Trump se na debaty svých stranických soupeřů koukal skrze prsty hned od začátku. Už v srpnu vtipkoval, že se jedná přinejlepším o pohovor na to, kdo mu může dělat viceprezidenta. A jakkoliv se ostatní kandidáti snažili sebevíc, nedokázali tento posměšek vyvrátit.

Tři oříšky pro Trumpa

V uplynulých měsících vykrystalizovali tři hlavní alternativní kandidáti. O floridském guvernérovi Ronu DeSantisovi se jako o možném následníkovi Trumpa mluví už několik let – jeho výhodou měla být absence divokých skandálů a soudních pří, které provází právě bývalého prezidenta. I jako politicky zkušenější Trumpovo dvojče však zatím DeSantis v letošních průzkumech propadá. 

Postupně se tak vynořily dvě další alternativy. Nejprve podnikatel Vivek Ramaswamy, který umně napodobuje Trumpovu ochotu říct v rámci své kampaně takřka cokoliv. Během včerejší debaty například trval na tom, že Trumpovi nebylo demokraty neprávem uzmuto vítězství ve volbách roku 2020, ale i v těch v roce 2016. Což je pozoruhodné tvrzení, vzhledem k tomu, že Trump volby roku 2016 vyhrál.

Z tradičnějšího a méně chaotického křídla strany se v průběhu letošního roku jako další varianta vynořila bývalá guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haley. Ta je jasnou favoritkou nepočetné frakce republikánské strany, která by nejraději pokračovala v předtrumpovských zajetých kolejích, definovaných více politikou Ronalda Reagana a obou prezidentů Bushů. 

Poslechněte si také náš podcast: Redneck & Beneš | Pole republikánských kandidátů se zužuje. Může skončit i Biden?

Tuto trojici na včerejší debatě doplnil ještě bývalý guvernér New Jersey Chris Christie. Ten se příliš netají tím, že spíše než do boje o Bílý dům se vydal na sebevražednou misi ostrého kritizování Donalda Trumpa, který by dle Christieho neměl po ostudě roku 2020 dál vést republikánskou stranu. 

Ani DeSantisovi, ani Ramaswamymu, ani Haley se ovšem nepodařilo stát se jasným sjednotitelem „netrumpovských“ hlasů, natožpak bývalému prezidentovi začít výrazně šlapat na paty v průzkumech. ,„Už mě nebaví poslouchat o těchto průzkumech,“ stěžoval si na začátku včerejší debaty Ron DeSantis moderátorům. To lze jistě chápat, realitu to ale nemění.

Iowské vystřízlivění

Faktem je, že už v polovině ledna se bude volit v Iowě. A pohled na průzkumy z prvního státu v primárkovém kalendáři mluví zcela jasně. Z účastníků debaty tu momentálně o dva procentní body vede právě floridský guvernér, kterému šlape na paty Haley. S rozdílem 10 procentních bodů je pak z povzdálí sleduje Ramaswamy. Jenže i DeSantis má jen necelých 20 procent – s drtivými 45,9 procenty je všechny poráží Trump.

DeSantis se proto před několika dny odhodlal k zoufalé sázce. V rozhovoru pro stanici NBC prohlásil, že v iowských primárkách očekává vítězství. Zjevně se vše snaží uhrát na sebevědomí, vzhledem ke zmíněným průzkumům si ale spíš naservíruje spektakulární pád. A jestli zdejší primárky nevyhraje, bude se mu jen těžko vysvětlovat, proč po tomto chvástání a selhání rovnou raději neukončí kampaň. 

V uplynulých týdnech se vzhledem k DeSantisově chabým výsledkům začala přesouvat přízeň některých republikánských elit a donorů směrem k Nikki Haley. U té je pravděpodobné, že vydrží v primárkách trochu déle, posílená případným DeSantisovým střetem s realitou. O druhé místo se ale v republikánském hlasování nehraje, a ani kdyby přesvědčila všechny potenciální voliče DeSantise, na Trumpa to stačit nebude. O Ramaswamyho pár procentech je škoda mluvit.

Čtěte také: Protestní prezidentský kandidát „na steroidech“. Kdo je Robert F. Kennedy Jr. a není to trochu jedno?

Rýsuje se tedy scénář, že prvních několik týdnů primárkového kalendáře potvrdí to, co si stejně všichni myslí: Trumpa žádný jiný republikán v tuto chvíli nezvládne porazit. Na začátku března se ale v plné síle začnou rozjíždět soudní procesy s Trumpem mimo jiné kvůli jeho snahám zvrátit výsledek minulých prezidentských voleb.

Může se tedy stát, že se republikánská strana stane zajatcem kandidáta, který bude příliš extrémní pro voliče mimo republikánskou stranu. Mohlo by se vůbec Trumpovi podařit porazit Joea Bidena? Jeho slabiny jsou do očí bijící, ale po roce 2016 není radno ho podceňovat.

Matěj Schneider

Více článků od autora

Témata: Politika