Politika

02. 11. 2023, 04:40

Rosatom, neonacisti a banka špionů. Jak se z Maďarska stal trojský kůň Kremlu

Helena Tomková

Zatímco ruští agenti používají ambasádu v Budapešti jako základnu pro své aktivity v Evropě, Orbán si potřásá rukou s Putinem a ubezpečuje ho o vřelosti vztahů. Co ale Maďarsko získává svou loajalitou vůči Kremlu, není příliš jasné.

„Od počátku ruské invaze a komunistické diktatury se maďarský lid pokoušel dosáhnout národní nezávislosti a politické svobody,“ hřímá do mikrofonu mladý student na budapešťském Náměstí hrdinů. Píše se rok 1989 a okolo 300 tisíc Maďarů se sešlo u příležitosti pohřbu někdejšího premiéra Imreho Nagye. Toho totiž Sověti popravili a bez obřadu uložili do země v roce 1958, dva roky po neúspěšné maďarské revoluci.

„Zahnali nás do asijské slepé ulice,“ pokračuje řečník, a za tleskání davu žádá odchod sovětských vojsk a svobodné volby. Jeho jméno je Viktor Orbán a nedlouho předtím pomáhal založit liberální mládežnický Svaz mladých demokratů, zkráceně Fidesz.

Šestadvacetiletý nadaný student práv se těší, že se brzy podívá na Západ – přijali ho na Oxford na obor politické vědy. Prestižní stipendium mu poskytne nadace filantropa George Sorose. Za několik měsíců padá v Maďarsku komunismus a země se v euforii chystá na vstup do západních struktur.

Orbán po svém návratu k moci v roce 2010 prosazoval narativ, že Západ je v úpadku, a proto je potřeba vést zahraniční politiku více azimutů.

O více než tři dekády později přichází někdejší studentský předák do jednacího sálu v Pekingu, kde na něj čeká delegace s ruským prezidentem Putinem. Orbán, nyní již zkušený premiér, působí nesvůj, nervózně si upravuje poznámky a při zdravici s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem dělá malou poklonku.

Od počátku války na Ukrajině jde o první schůzku hlavy státu EU s ruským prezidentem, na kterého je vydán mezinárodní zatykač. „Maďarsko nikdy nemělo za cíl čelit Rusku,“ ubezpečuje Orbán spokojeně se tvářícího Putina a vyzývá ke zrušení evropských sankcí.

Maďarské proruské směřování způsobuje západním lídrům vrásky už delší dobu. Ministr zahraničí Péter Szíjjártó pravidelně jezdí za svým protějškem Sergejem Lavrovem do Moskvy, země nepovoluje převoz vojenské pomoci pro Ukrajinu a blokuje zařazení ruských oligarchů na sankční seznamy. Vladimira Zelenského pak označuje za nepřítele, zatímco srovnává EU se Sovětským svazem. Kam se poděl Orbánův protisovětský sentiment?

From Rosatom with love

Počátky obratu souvisí s Orbánovým návratem do premiérského křesla v roce 2010. Fidesz v předchozích letech z opozice kritizoval levicové vlády za posilování ekonomické spolupráce s Moskvou a stavěl se proti projektu ruského plynovodu South Stream. Stejně tak byl dlouhodobě proti tomu, aby rozšíření elektrárny Paks, jediné maďarské jaderné elektrárny, realizovalo Rusko. Pak Orbán tuto zemi navštívil.

Čtěte také: Naděje na návrat z vyhnanství? Maďarsko kvůli předsednictví zřídilo ministerstvo pro lepší vztahy

„Těsně před svým zvolením do premiérského křesla se v Petrohradě vůbec poprvé sešel s Vladimirem Putinem. Mluvili spolu čtvrthodinku, a co tam padlo, nevíme. Když se ale vrátil, uvedl, že by se Rusko mělo podílet na výstavbě nových reaktorů,“ uvedl pro Voxpot novinář Szabolcs Panyi z investigativního serveru Direkt36, jenž se věnuje ruskému vlivu v Maďarsku.

Orbánova vláda si později bez veřejného tendru k tomuto projektu najala ruskou agenturu Rosatom, a realizace pokračuje i po Putinově agresi na Ukrajině.

Paks má nyní dva reaktory, oba sovětské konstrukce, a veškeré jaderné palivo odebírají Maďaři z Ruska. Součástí dohody s Rosatomem je rozšíření elektrárny s využitím ruských technologií a zároveň i půjčky ve výši 10 miliard eur. Její podmínky nejsou veřejnosti známé.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Helena Tomková

Více článků od autora

Témata: Politika