Konflikty

14. 05. 2024, 16:22

Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti. Moskva chce zatlačit Ukrajince a vytvořit nárazníkovou zónu

Eva Čeplová

Bojiště na Ukrajině / Foto: Wikimedia Commons

Ruská armáda otevřela novou frontu v Charkovské oblasti a podle posledních zpráv se jí dokonce podařilo proniknout až k branám města Vovčansk. Na jeho severu již probíhají silné boje.

„Co bude, to bude. Jestli mě zabijí, tak ať je to aspoň doma,“ odpovídá bez zaváhání korpulentní důchodkyně Zoja Ivanova policistům, kteří ji přijeli evakuovat. Ti její dvůr opouštějí s nepořízenou. Podobně se nenechá k odjezdu přesvědčit ani odhadem ještě o pár let starší paní Nadija, již se ochránci zákona snaží přemluvit i pomocí telefonátu s plačící vnučkou. Bezvýsledně. „Nikam nejedu, už jsem stará“.

Rusové na okraji Vovčansku?

Nic na tom nemění ani fakt, že ostřelování je tak silné, že ho poměrně hlasitě zachycuje i zvuk kamery. „Takhle se tu přece žít nedá,“ snaží se ze všech sil Nadiju na poslední chvíli zviklat policista. Místo sbalení kufrů se však od staré ženy dočká jen požehnání na cestu. Stejně jako Nadija a Zoja zůstávalo podle šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova k pondělku v neklidném Vovčansku, vzdáleném zhruba 75 kilometrů od Charkova, asi 200–300 civilistů.

Sever Charkovské oblasti již v důsledku probíhajících bojů od pátku opustilo přes sedm a půl tisíce lidí. „Každý, kdo tu zůstane, bude trpět,“ vzkázal obyvatelům Vovčansku velitel tamní policie Volodymyr Timoško.

Kdysi zhruba 17tisícové městečko zažívá své nejhorší dny od vypuknutí války, a to navzdory tomu, že ho po únorové invazi neminula krátkodobá ruská okupace. Ani ta zde ale podle Timoška nenapáchala takové škody jako nynější ofenzíva.

Moskva se může pokusit vytvořit z Charkovské oblasti takzvanou nárazníkovou zónu, odkud nebude možné ostřelovat ruské pohraničí.

Rusové totiž tentokrát k úderům na město používají dělostřelectvo a řízené letecké bomby. Ty proměňují Vovčansk takřka k nepoznání. Soudě podle intenzity bombardování ho zřejmě nemine osud kompletně zdevastovaného Bachmutu či Marjinky, podělil se se svým nepříznivým výhledem Timoško v ukrajinském rozhlase.

V úterý po poledni už Oleh Syněhubov oznámil, že se nepřátelská vojska dostala na okraj Vovčansku a probíhají tam aktivní boje s ručními zbraněmi. O průniku invazních jednotek na okraj města informovala již v úterý ráno ruská agentura TASS, ukrajinská strana to ale záhy dementovala.

Vytvoření „sanitární zóny“

Zesílené údery na Vovčansk jsou součástí ruské ofenzívy v příhraničí na severu Charkovské oblasti. Tu Moskva zahájila minulý pátek ráno. Od té doby se jí podařilo proniknout několik kilometrů do hloubky ukrajinského území a dobýt pár vesnic. Kyjev připouští, že situace na severovýchodě země je složitá, do regionu poslal rezervy a zároveň vyměnil velitele odpovědného za tuto oblast.

Server BBC v pondělí napsal, že Rusko zatím nenasadilo síly potřebné k hlubokému postupu. To ostatně potvrdil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle něhož může Moskva do tohoto směru stáhnout ještě více svých sil. Dodal ale také, že s tímto faktem obránci počítali a připravili se, aby mohli nepříteli čelit.

Čtěte také: „Munice bude, vojáci ne,“ říká analytik o ukrajinské armádě

To však může dnes u leckoho vzbudit nedůvěru. Ukrajinská veřejnost totiž vojenské vedení za hladký postup Rusů v Charkovské oblasti kritizuje.

Ozývají se především otázky a výtky k tomu, že v příhraničí chyběla první obranná linie i minová pole, která by Rusy mohla zbrzdit. Ofenzívu v tomto regionu totiž mohl Kyjev očekávat. Naznačoval to ostatně březnový projev samotného ruského prezidenta Vladimira Putina. V něm prohlásil, že se zde Rusko možná pokusí vytvořit takzvanou „sanitární zónu“.

Ta by měla sloužit k tomu, aby Ukrajinci nemohli ostřelovat ruské pohraniční oblasti.

O možné „nárazníkové“ zóně podél severovýchodní hranice píšou i různé ruské proválečné kanály na Telegramu. BBC v této souvislosti dodává, že zde chce Moskva zatlačit armádu obránců alespoň o deset kilometrů hlouběji do ukrajinského území.

Témata: Konflikty, Rusko, Ukrajina, Válka