07. 03. 2023, 08:28

Afghánské univerzity se znovu otevírají, ženám je ale vstup nadále zakázán

Kábul – Poté, co se v Afghánistánu po zimní přestávce znovu otevřely univerzity, se studenti vrátili do svých tříd, ženy ale studovat nadále nesmějí, uvádí server Al Jazeera.

Zákaz vstupu na univerzity je jedním z mnoha omezení, kterým ženy po návratu Tálibánu k moci v srpnu v roce 2021, čelí. Vláda Tálibánu zavedla zákaz v prosinci minulého roku s obviněním, že studentky ignorují přísný kodex oblékání a požadavek doprovodu mužského příbuzného při cestě na univerzitu.

„Je to srdcervoucí, když vidíme, že chlapci chodí na univerzitu, zatímco my musíme zůstat doma,“ říká dvaadvacetiletá Rahela z centrální provincie Ghor.

Podle serveru BBC afghánské ministerstvo školství k zákazu uvedlo, že docházka dívek je pozastavena „dokud nebude zajištěno vhodné prostředí“. Opětovné otevření ale představitelé slibovali také u středních škol, ty jsou ale všem dívkám již více než rok také uzavřené.

Od převzetí moci Tálibánem tak byly ženy vytlačeny z veřejného života. Nesmějí také chodit do parků, na veletrhy, do tělocvičen a veřejných lázní a na veřejnosti se musí zahalovat.

hedr