07. 09. 2023, 15:32

Afrika na klimatickém summitu navrhla globální režim uhlíkové daně

Keňa – Třídenní summit o klimatu završila v Keni nairobská deklarace o uhlíkové dani na globální úrovni. Podle BBC je v dokumentu uvedeno, aby hlavní znečišťovatelé věnovali více zdrojů na pomoc chudším národům. Hlavy afrických států uvedly, že deklaraci použijí k vyjednávání na listopadovém summitu COP28.

Africkému summitu o klimatu dominovaly diskuse o tom, jak zachovat přírodní zdroje, rozvíjet obnovitelnou energii, ale i jak mobilizovat finanční prostředky na přizpůsobení se stále extrémnějšímu počasí. Afrika v dopadu klimatických změn patří mezi nejzranitelnější kontinenty.

Čtěte také: Indie, to jest Bhárat. Bude se nejlidnatější země přejmenovávat?

Deklarace z Nairobi proto naléhá na světové vůdce, aby se postavili „za návrh globálního režim uhlíkové daně z obchodu s fosilními palivy, námořní dopravy a letectví.” Taková opatření by zajistila rozsáhlé financování investic souvisejících se změnou klimatu. Podle Mezinárodního měnového fondu jsou nyní uvaleny uhlíkové daně na dvě desítky zemí. Myšlenka globálního režimu se ale zatím neprosadila.

Deklarace rovněž zvažuje globální daň z finančních transakcí. Keňský prezident William Ruto poukázal na podobný návrh Evropské unie z minulosti. Ochranářské skupiny v roce 2011 uvedly, že peníze získané z takové daně by měly financovat environmentální priority. Návrh ale nikdy nezískal jednomyslné schválení požadované Evropskou radou, a zákonem se tak nestal.

Autor: mik, Foto: Africa Climate Summit 2023

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]