03. 08. 2023, 15:17

Aktivisté z hnutí Greenpeace protestovali v sídle Rishi Sunaka, po protestu byli zatčeni

North Yorkshire – Čtyři aktivisté z hnutí Greenpeace byli zatčeni po ukončení protestu v sídle Rishi Sunaka. Podle deníku The Guardian vylezli na střechu a zahalili panské sídlo látkou černé barvy. Reagovali tak na slib britského premiéra maximalizovat britské zásoby ropy a plynu.

Aktivisté z hnutí Greenpeace ve čtvrtek v 6 hodin ráno zahalili panské sídlo premiéra černým plátnem. Philip Evans za aktivisty řekl, že se skupina před protestem ujistila, že rodina premiéra nebude doma. Když aktivisté dorazili k sídlu, ještě zaklepali na dveře, a oznámili, že se jedná o pokojný protest. Premiér byl mezitím s rodinou na dovolené v Kalifornii.

Čtěte také: Poslední hodiny demokracie v Nigeru? Wagnerovci si už brousí zuby, Západ otálí

Skupina následně vylezla pomocí žebříků a horolezeckých lan na střechu a rozvinula 200 metrů čtverečních látky, která sídlo premiéra zahalila. Dva další aktivisté před domem rozvinuli transparent s nápisem: „Rishi Sunak – ropné zisky, nebo naše budoucnost?” Na místo pak dorazila policie a po ukončení protestu aktivisty odvezla v policejních dodávkách.

Bývalý zástupce vrchního strážmistra v Severním Yorkshiru Peter Walker řekl, že šlo o závažné narušení bezpečnosti. Jeden z důstojníků dodal, že byl ohromen, že se aktivistům podařilo na pozemek sídla dostat. “Tentokrát to je Greenpeace. Co kdyby to ale byla teroristická organizace, která tu zanechá výbušné zařízení?” zeptal se.

Greenpeace uvedl, že cílem protestu bylo zabránit premiérovi schválení těžby v Rosebank – největším nevyvinutém ropném a plynovém poli v Severním moři. To obsahuje odhadem 300 milionů barelů vytěžitelné ropy. Zahájení jeho provozu by stačilo k překročení uhlíkových rozpočtů Spojeného království.

Autor: mik

Foto: Greenpeace UK

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.