03. 10. 2023, 10:44

Alžírsko bude mediátorem při řešení puče v Nigeru

Alžír – Alžírské ministerstvo zahraničí oznámilo, že vůdci puče v Nigeru přijali nabídku Alžíru zprostředkovat jednání o uspořádání vnitropolitických poměrů v zemi. Svržený prezident už dříve podal proti pučistům žalobu, píše web France24.

Pučisté v Nigeru podle alžírského ministerstva zahraničí souhlasili s šestiměsíčním přechodný plánem, který by měl zajistit návrat ústavního pořádku v zemi. Země je v chaosu poté, co pučisté sesadili a uvěznili v domácím vězení demokraticky zvoleného prezidenta Mohammeda Bazouma na konci července.

Alžírsko na konci srpna navrhlo plán, jež by zabezpečil politickou shodu napříč všemi zúčastněnými stranami v Nigeru na budoucím uspořádání politických poměrů. Nigerské ministerstvo zahraničí alžírský návrh přijalo a souhlasilo, že se země stane mediátorem mezi oběma soupeřícími stranami.

Alžírský ministr zahraničí Ahmed Attaf byl pověřen, aby co nejdříve odcestoval do hlavního města Nigeru Niamey a zahájil jednání. Vojenský režim, který nyní v Niamey vládne se zatím k oznámení nevyjádřil.

Čtěte také: Poslední hodiny demokracie v Nigeru? Wagnerovci si už brousí zuby, Západ otálí

Alžírský prezident Abdelmadjid Tebboune na začátku srpna „kategoricky“ odmítl jakoukoliv vojenskou intervenci zahraničních jednotek v zemi. „Vojenské řešení problému bude mít jednoznačný dopad na Alžírsko,“ řekl prezident.

Hospodářské společenství západoafrických států ECOWAS pučisty několikrát varovalo, že je ochotné použít silové prostředky k osvobození Bazouma a jeho návratu do vedení země. To se však zatím nenaplnilo.

Uvězněný prezident se chce bránit u soudů

Prezident se rozhodl žalovat současné vojenské vedení země. Obvinil je z útoku a konspiraci proti státu. Jeho případ by se měl k soudu v hlavním městě Nigeru dostat v příštích dnech. Zároveň podal žalobu u soudu pod jurisdikcí ECOWASu.

Jeho právníci také oznámili, že se snaží jeho případ předložit i Radě OSN pro lidská práva. V pondělí vydala mezinárodní skupina právníků prohlášení, ve kterém vyzívá k okamžitému propuštění prezidenta Bazouma.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.