31. 10. 2023, 09:49

Americké automobilky se dohodly s odbory na ukončení nejdelší stávky za 25 let

Washington D.C. – Ve Spojených státech skončila stávka zaměstnanců v automobilovém průmyslu, která trvala šest týdnů. Během stávky automobilka General Motors (GM) ztratila přes 800 milionů dolarů. Dohodu na jejím ukončení uvítal jak výkonný ředitel GM a vůdci odborů, tak americký prezident, napsala BBC.

Tři z největších amerických automobilek – General Motors (GM), Ford a Stellantis, jež vyrábí automobily značky Chrysler, se dohodly se zástupci odborů United Auto Workers (UAW) na ukončení šestitýdenní stávky.

Zúčastnilo se jí skoro 50 tisíc zaměstnanců. Šlo o první stávku od vzniku UAW, která se týkala všech tří firem najednou. V minulém týdnu firma GM zveřejnila, že stávka způsobila ztrátu v hodnotě nejméně 800 milionů dolarů.

Čtěte také: Redneck #74: Hollywoodská stávka je jen špička ledovce

Americký prezident Joe Biden dohodu přivítal. Na její adresu uvedl, že je „skvělá“. Prezident přišel na začátku stávkující podpořit. Stal se tak prvním prezidentem v moderní historii, jenž tak učinil.

GM, Ford a Stellantis se dohodly, že svým zaměstnancům v rozmezí 4 let zvýší plat o 25 %. Dále bude jednodušší pro zaměstnance pracující na částečný úvazek přejít na plný, a tím získat všechny benefity. Podle odborů se podařilo také prosadit, že se nejnižší platy zaměstnanců zvýší o 150 % na konci čtyřletého období, uvedla CNN.

Ratingová agentura Moody’s předpokládá, že dohoda přinese každé ze tří firem nárůst nákladů o jednu miliardu dolarů. Někteří jejich zástupci vyjádřili obavy, že zvýšené náklady ovlivní konkurenceschopnost firem. Nicméně například výkonná ředitelka GM Mary Barra uvítala dohodu se zástupci odborů.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.