Peking/Washington – V rámci avizované návštěvy Číny usedl americký ministr zahraničí Antony Blinken k jednacímu stolu s prezidentem Si Ťin-pchingem. Protokol pro mezistátní styky ovšem prezidentovi ukládá povinnost setkání se pouze s jemu rovnými. Souhlasem k tomuto jednání chce Peking zvrátit pokles čínsko-amerických vztahů, píše BBC.
Setkání vysokých představitelů ve Velkém sále lidu přichází v době, kdy obě země uznaly citelný propad diplomatických vztahů. Vedle obchodní války mocnosti trvale rozděluje odlišný postoj k Rusku. V době jeho invaze na Ukrajinu totiž Čína s Moskvou navázala bližší obchodní styky. Deník NY Times ovšem avizoval, že vedle zmíněné agendy budou hlavním předmětem Blinkenovy cesty také diskuze na téma územních nároků Jihočínského moře a Tchaj-wanu.
Čtěte také: Proti šakalům a westernizaci. Čína se vrací k diplomacii „vlčích válečníků“
„Interakce mezi státy by měly vždy ctít vzájemný respekt a upřímnost,“ vytkl Si Ťin-pching zástupci americké diplomacie. Tvrzení naznačovalo přímý apel čínské strany ke stabilizování vztahů.
Během tiskové konference po schůzce státníků označil Blinken vzájemné vztahy za „důstojné“. Podle něj mají obě země povinnost je stabilizovat a řídit „zodpovědně“. Označil vzájemné rozhovory za „robustní“ a týkaly se všeho od „ruské agresivní války proti Ukrajině až po americkou fentanylovou krizi“.
Blinken zopakoval, že USA dlouhodobě zastávají politiku jedné Číny, což znamená existenci pouze jedné čínské vlády. Současně varoval ale před „provokativními akcemi“. USA jsou podle něj také nadále „hluboce znepokojeny“ porušováním lidských práv ze strany Číny. Asijská velmoc USA také slíbila neposkytovat Rusku smrtící zbraně.
Prezident Si se ztotožňoval se závěry z Blinkenova ranního jednání s Wangem I – hlavním mužem čínské diplomacie. Ten postavil Spojené státy před volbu „mezi dialogem a konfrontací, nebo kooperací a konfliktem.“ Podle Moritze Rudolfa, člena čínského centra Paul Tsai, tento přístup nadále symbolizuje vysokou míru nedůvěry v americkou stranu.
V průběhu schůzky čínský prezident také přislíbil dodržování úmluv, na nichž se loňského listopadu shodl se svým protějškem Joe Bidenem při summitu G20 na Bali. I přes čínské hrozby Tchaj-wanu oba muži podle BBC tehdy deklarovali záměr vyhnout se obdobě další studené války.
Autoři: hope/hedr
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]