12. 05. 2023, 08:22

Arménie a Ázerbájdžán se navzájem obviňují z přeshraničních útoků jen pár dní před mírový jednáním

Jerevan/Baku – Arménie a Ázerbájdžán se ve čtvrtek navzájem obviňovaly z přestřelky podél jejich hranice. Podle webu France24 v přestřelce zahynul jeden člověk a další čtyři jsou zranění. Za několik dní mají přitom začít mírové rozhovory pořádané Evropskou unií.

Čtěte také: Bulharsko se ocitlo ve slepé uličce, kde se protiklady nepřitahují

Lídři Arménie a Ázerbájdžánu by měli v sobotu jednat v Bruselu o vyřešení třicet let trvajícího územního sporu o Náhorní Karabach. Spojené státy minulý týden uvedly, že na jednáních mezi ministry zahraničí ve Washingtonu, jejichž cílem je ukončit tento spor, bylo dosaženo “hmatatelného pokroku”. Ve čtvrtek se ale obě strany navzájem znovu obvinily ze střelby podél hranic.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany uvedlo, že “po provokaci arménských sil byl zabit voják ázerbájdžánské armády”. Obvinilo Arménii, že znovu porušila dohodu o příměří. Arménie naopak tvrdí, že čtyři její vojáci byli zraněni při střetech, které vyvolal Ázerbájdžán. “Ázerbájdžánské síly střílejí z dělostřelectva a minometů na arménskou pozici v oblasti Sotk na východě,” stojí v prohlášení arménského ministerstva obrany.

Ázerbájdžán se podle arménského premiéra Nikola Pašinjana snaží jednání v Bruselu podkopat. Dodal však, že je stále ochoten se jednání zúčastnit. “Nezměnil jsem názor na cestu do Bruselu. Návrh dohody je ale stále ve velmi předběžné fázi a je příliš brzy mluvit o případném podpisu,” dodal. Šance na podepsání mírové dohody během sobotního setkání tak zůstává malá.

Autor: mik

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]