17. 08. 2023, 10:40

Ázerbajdžánská blokáda Náhorního Karabachu se táhne již devátý měsíc, chybí léky i potraviny

Jerevan – Pro obyvatele Náhorního Karabachu je čím dál těžší získat potraviny, léky a další potřebné zboží. Ázerbajdžán zablokoval přístup surovin do této oblasti a tamním obyvatelům tak dochází zásoby. Jediná cesta spojující Náhorní Karabach s Arménii –  Lačinský koridor –  je zablokovaná od prosince loňského roku. Informuje o tom web yahoo!news.

„Už je to opravdu dávno, kdy jsem naposledy jedla mléčné produkty nebo vejce“, řekla arménská učitelka angličtiny žijící na okupovaném území Nina Šahverdjan v rozhovoru pro agenturu Reuters. „Je to katastrofa, nemáme ani plyn. Elektrické výpadky jsou na denním pořádku“, dodává.

Kvůli blokádě klíčového koridoru se do oblasti nedostává téměř žádné jídlo. Obyvatelé Náhorního Karabachu si tedy musí vystačit s tím, co si zvládnou vyprodukovat sami. Ani to ovšem není řešení, jelikož farmáři nemají dostatek pohonných hmot, aby dostali vypěstované suroviny na trh. Tam se dlouhodobě objevuje pouze chléb, okurky, rajčata a melouny.

Čtěte také: Lídři Ruska proti Putinově gerontokracii. Dá Kreml šanci nové straně?

V roce 2020 Ázerbájdžán a  Arménie podepsaly příměří, na jehož základě by měl klíčový koridor zůstat přístupný. Od prosince 2022 ho ale blokují Ázerbájdžánci, kteří se prohlašují za ekologické aktivisty.

V dubnu 2023 dokonce ázerbájdžánská pohraniční stráž zřídila kontrolní stanoviště a zpřísnila blokádu. Farhad Mammadov, vedoucí think-tanku Centrum pro studium jižního Kavkazu v Baku, tvrdí, že je to nezbytné, aby se zabránilo tranzitu „zbraní a arménských vojáků“.

Ázerbájdžán uvedl, že je připraven znovu Lačinský koridor otevřít, ovšem pod podmínkou, že separatistické úřady se rozpustí a uznají sporné území jako součást Ázerbájdžánu. Arménie na to reaguje výrokem, že cílem blokády je donutit Karabach k bezpodmínečné kapitulaci vůči Baku. Obrátila se také na Radu bezpečnosti OSN s žádostí, aby svolala mimořádné zasedání.

Autor: domlav, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]