06. 10. 2023, 08:36

Biden čelí útokům ze všech stran kvůli dostavbě zdi na americko-mexické hranici

Washington D.C. – Americký prezident Joe Biden čelí hlasité kritice poté, co jeho administrativa oznámila, že na hranicích s Mexikem začne stavba dalšího úseku zdi, jež by měla snížit proud nelegálních migrantů do USA. Vůči jeho kroku se ohradili jak demokraté, tak republikáni, informovala BBC.

Prezident Biden se potýká s kritikou z obou stran amerického politického spektra poté, co jeho administrativa oznámila, že na hranicích s Mexikem dojde ke stavbě dalšího úseku „protiimigrační zdi“, jejímž propagátorem byl bývalý prezident Donald Trump.

„Nemohu tomu zabránit,“ řekl Biden po zveřejnění rozhodnutí. O projektu a jeho financování se totiž rozhodlo už za prezidentství Donalda Trumpa v roce 2019.

Administrativa svádí vinu na americký Kongres. Ten měl podle ní možnost financování projektu zrušit. Nicméně rozhodl se tak neučinit, i když o to Biden už v roce 2021 požádal. „Několikrát jsme žádali Kongres, aby financování nového úseku zdi zrušil. Ten to neudělal, a my se tak musíme řídit zákonem,“ vysvětloval rozhodnutí administrativy ministr pro vnitřní bezpečnost Alejandro Mayorkas.

Čtěte také: Redneck | California Uber Alles: Může Bidena nahradit kalifornský guvernér Newsom?

Jeho prohlášení je v kontrastu s poznámkami, jež se objevují v americkém federální registru. Ten v něm stavbu jednoznačně podporuje. „V současné době jde o akutní potřebu vystavět na amerických hranicích bariéry, abychom zabránili nelegálnímu vstupu do země,“ řekl Mayorkas.

Další úsek by měl být postaven v Texasu v okresu Starr County. V údolí řeky Rio Grande se postaví dalších 20 km “protiimigrační bariéry”.

Část Demokratické strany prezidentovi připomíná, že postavení zdi nedokáže efektivně zamezit nelegální migraci. Demokrat Henry Cuellar, jež je kongresmanem za texaský okres, kde ke stavbě dojde, vnímá tento krok velmi negativně. „Jsem proti řešením ze 14. století pro problémy 21. století,“ řekl Cuellar pro BBC.

Proti kroku se vyjádřila také demokratka Alexandria Ocasio-Cortez, která krok označila za „krutý“ a prezidenta vyzvala, aby své rozhodnutí přehodnotil.

Republikáni Bidena označují za pokrytce. Biden totiž během prezidentské kampaně a po svém zvolení slíbil, že neprodlouží zeď na hranici s Mexikem ani o píď. Na situaci reagoval i bývalý prezident Trump. „Měl jsem pravdu,“ řekl k tomu.

Ve stejný den administrativa oznámila, že obnoví deportace nelegálních imigrantů z Venezuely zpět do jejich domoviny. Jen během září jich z této jihoamerické země dorazilo na americko-mexickou hranici více než 50 tisíc. Došlo k tomu pár dní poté, co americké úřady udělily stovkám tisícům Venezuelanů status dočasné ochrany, který jim umožní snadnější přístup na americký pracovní trh, napsal NYT.

Od října 2022 americká pohraniční stráž zadržela více než 2,2 milionu migrantů, kteří se snažili nelegálně vstoupit na americké území. Jen v srpnu bylo na hranici zatčeno přes 181 tisíc migrantů. V červenci pak počet přesáhl 132 tisíc lidí.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem