05. 10. 2023, 14:03

Británie odhalila tajné plány Ruska na odstřelení ukrajinských obchodních lodí s obilím

Kyjev – Velká Británie obvinila Rusko z plánování sabotáže na ukrajinské civilní nákladní lodě převážející obilí. Docílit toho chtělo pomocí rozmístění námořních min na přístupových cestách k černomořským přístavům. O situaci informuje The Guardian.

Na základě odtajněných zpravodajských informací Velká Británie předpokládá, že plánem Ruska není zaútočit na ukrajinské civilní obchodní lodě napřímo, ale skrytě pomocí námořních min. Následně by pak ze ztráty lodí obvinilo samotnou Ukrajinu, aby tak předešlo vlastní odpovědnosti.

Čtěte také: Summit Rusko-Afrika: Obilné eso v Putinově rukávu, sliby chyby i správná verze příběhu

Ukrajinské lodě převážející obilí na vývoz čelí ohrožení ze strany Ruska už od července. Tehdy Rusko odstoupilo od rok trvající iniciativy, jejímž cílem bylo zabezpečit vývoz potravin navzdory válce. Experti tvrdí, že Rusko je schopno položit námořní miny v blízkosti černomořských přístavů, jako jsou Oděsa a Chornomorsk, pomocí svých tří ponorek třídy Kilo, z nichž každá je schopna nést až 24 min.

Podobného útoku se mělo podle vyjádření Británie minulý měsíc dopustit Rusko už v srpnu, kdy vypálilo dvě střely na nákladní loď plující pod libyjskou vlajkou na řece Oděse. Obě střely byly ale Ukrajinou úspěšně sestřeleny.

V reakci na situaci Kyjev v srpnu vytvořil alternativní koridor vedoucí skrze Turecko, Bulharsko a Rumunsko. Tuto cestu ale ukrajinští dopravci považují za náročnější a doposud ji využilo jen několik plavidel. Strach z ruských námořních min tak může stačit k tomu, aby odradil lodě od přepravy ukrajinského obilí na klíčové trhy na Středním východě nebo ve východní Africe.

Autorka: linda, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]