25. 04. 2023, 06:38

Britové se chtějí znovu připojit k vědeckým projektům EU. Požadují ale zvláštní pobrexitovou slevu

Londýn – Velkou Británii vyřadili z evropských vědeckých projektů před dvěma lety. A teď se do nich chce vrátit – za výhodnou cenu. Brusel není nadšený, píše server POLITICO.

Představitelé EU a Velké Británie jednají o dlouho odkládaném opětovném zapojení Británie do vědeckých programů. Jedná se o rozsáhlý finanční program Horizont Evropa v hodnotě 95,5 miliardy eur, družicový systém pro pozorování Země Copernicus a program Euratom pro výzkum a vývoj v oblasti jaderné energie.

Británie tyto programy formálně opustila s brexitem, tedy odchodem z EU. Ten se sice konal v lednu roku 2020, de facto ale Britové rozvázali vazby na Unii až na konci přechodového období, tedy v prosinci téhož roku.

Čtěte také:  Sliby – chyby? Brexit za sebou po třech letech nechává hořkou pachuť i nostalgii po EU

Evropská komise potvrdila, že nebude po Spojeném království požadovat zpětné zaplacení účastnických poplatků za minulé dva roky. Britská vláda však chce větší zvýhodnění. Londýn tvrdí, že dvouletá přestávka způsobila, že britští výzkumní pracovníci a podniky se ocitli v oslabené pozici ve srovnání se svými kolegy z celé Evropy.

EU ale podle informací serveru POLITICO není ochotna poskytovat Británii výhody oproti ostatním zemím.

„Opravdu by se měli rozhodnout,“ uvedl vysoce postavený diplomat pro POLITICO. „Co nepřijímáme, je jakýkoli druh slevy pro Spojené království – toto myšlení ve stylu Margaret Thatcherové, tedy ‚chceme své peníze zpět‘. Buď to přijmou tak, jak to je, nebo ne.“

Británie pro případ, že jednání nebudou úspěšná, představila náhradní plán v podobě programu s názvem Pionýr. Ten má ochránit a podporovat britský výzkumný a inovační sektor.

Autorka: hedr

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]