30. 05. 2023, 14:49

Britská vláda připouští pád do recese

Londýn – Britský premiér Rishi Sunak varoval, že britská ekonomika se může v příštím roce ocitnout v recesi. Vysoká inflace stlačí úrokové sazby na více než 5 % ještě před příštími parlamentními volbami, píše deník The Guardian.

Oficiální údaje z tohoto týdne ukázaly, že meziroční míra inflace ve Spojeném království v dubnu klesla méně, než se očekávalo, a to na 8,7 %. Ustálení cen energií bylo přitom do značné míry kompenzováno prudkým růstem cen potravin. Finanční trhy nyní sázejí na to, že banka do konce roku zvýší svou základní úrokovou sazbu až na 5,5 % ze současné úrovně 4,5 %.

Čtěte také: Británie přehledně: prohra konzervativců, nová krev ve Skotsku a severoirská slepá ulička

Ekonomové předpovídají, že Bank of England by mohla být nucena přivést britskou ekonomiku do recese. A to z důvodů zkrocení inflace. Tím by si připravila půdu pro další růst nákladů na hypotéky a půjčky pro miliony domácností.

Britský kancléř Jeremy Hunt na to konto prohlásil, že mu nevadí, když se Spojené království dostane do recese, pokud to povede ke snížení inflace. Podpořil by také další zvýšení úrokových sazeb Bank of England, aby zastavil tvrdohlavě vysoké spotřebitelské ceny, za což byl tvrdě kritizován.

„Inflace je zdrojem nestability,“ řekl v pátek v rozhovoru pro Sky News.

Autor: hedr

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]