13. 10. 2023, 13:25

Bulharsko, Rumunsko a Turecko se dohodly, že společně vyčistí Černé moře od min

Brusel – Trojice států Severoatlantické aliance (NATO) se dohodla na zřízení speciálního útvaru, který bude mít na starost vyčištění Černého moře od min. Spolupracovat na tom bude Bulharsko, Turecko a Rumunsko. Podle Sofie by tým mohl začít fungovat příští měsíc, informoval web Ukrajinska Pravda.

Zástupci Turecka, Rumunska a Bulharska na summitu NATO v Bruselu hovořili o možnosti vytvoření speciálního útvaru, který bude mít za úkol vyčištění Černého moře od min. Tyto miny zanesl proud do jejich teritoriálních vod od pobřeží Ukrajiny a Ruska.

K vytvoření útvaru by mohlo dojít už během listopadu.

Nejde o operaci pod záštitou NATO. Jedná se o iniciativu tří spojeneckých zemí. Půjde o první spojeneckou operaci v Černém moři od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022.

Čtěte také: Pozdravy z Pchjongjangu. Má se Ukrajina bát severokorejských raket?

Od jejího začátku potápěči ze všech tří zemí pravidelně čistili teritoriální vody svých států od „zatoulaných“ min.

O iniciativě pro agenturu Anadolu hovořil bulharský ministr obrany Todor Tagarev. Podle něj na dohodě o zřízení speciálního útvaru státy pracovaly skoro dva měsíce. Dále oznámil, že se Bulharsko přidalo do koalice zemí, které zajistí trénink ukrajinských pilotů na amerických stíhačkách F-16. Mělo by jít o výuku angličtiny a základy strojírenství.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.