21. 07. 2023, 11:04

Chorvatsko prožívá rekordní turistickou sezónu. Počet turistů meziročně výrazně vzrostl

Záhřeb – Turismus v Chorvatsku dosahuje rekordních čísel, píše server Euronews. Od ledna zhruba do poloviny července zavítalo do země přes 9 milionů návštěvníků, což představuje meziroční nárůst o 12 %. Důvod je podle tamní vlády jednoduchý – Chorvatsko na začátku roku přijalo euro a vstoupilo do Schengenského bezhraničního prostoru.

Podle ministerstva cestovního ruchu přesáhla letošní návštěvnost rekordní čísla z roku 2019. „Pomalu směřujeme k vrcholu turistické sezóny, a dobré výsledky můžeme očekávat i po zbytek roku,“ komentoval situaci šéf Chorvatského turistického sdružení Kristjan Staničić.

To je dobrá zpráva pro chorvatskou ekonomiku. Na tvorbě HDP se cestovní ruch podílí zhruba z pětiny.

Lidé nejvíce navštěvují poloostrov Istrie, Kvarnerský záliv nebo okolí Zadaru a Splitu.

Čtěte také: Holobionty jako fascinující evoluční koncept. Když jedno tělo znamená celý svět

„Eurozóna vše pro turisty ulehčila. Nemusí chodit do směnáren nebo hledat aktuální kurz,“ řekl k tomu Antonio Mišković, který pracuje v jednom z největších jachtařských klubů u Jaderského moře. Přijetí eura podle něj ale nebylo snadné pro tamní obyvatele, kteří si stále ještě na euro a na nové ceny zvykají. Dopadá na ně také vysoká inflace. Ta dosáhla vrcholu loni v listopadu, kdy se vyšplhala na 13,5 %. Nepatrně vzrostla ještě po lednovém přechodu z kuny na euro a nyní se ustálila na 7,6 %.

Autorka: anče

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.