01. 11. 2023, 08:10

Chov ovcí v amerických rezervacích je kvůli klimatické krizi v ohrožení, někteří mladí se ale snaží tradici zachránit

Window Rock – Navahové se ve své rezervaci Navajo Nation potýkají s dopady klimatické krize, která má negativní vliv na chov ovcí. Také ale s úbytkem zájmu o chov ovcí ze strany mladých. Podle deníku AP se někteří z nich sice o udržení tradice a kulturní památky snaží, většina se ale stěhuje do měst. 

Řada rodin předává zkušenosti z generace na generaci, početná část mladých lidí ale uvažuje o přestěhování se z rezervace pryč. Tomu přispívá nejen vidina moderního světa a snižující se zájem mezi mladými o chov ovcí, také ale problémy v rezervacích spojené s nedostatkem vody a nepřehledné situace v oblasti pastev. Obrovská sucha napříč západními Spojenými státy vysála z půdy vláhu a zanechala po sobě trhliny a neúrodu. Již teď se odhaduje, že počet ovcí nepřesahuje 200 000, které byly napočítány v roce 2017. Následující součet všech ovcí je plánován na rok 2024. Situaci nepomáhá ani špatný přístup k vodě: třetina domácností nemá pitnou vodu.

Čtěte také: Redneck & Beneš | Konec týdnů chaosu: kdo je „neznámý“ předseda americké Sněmovny Mike Johnson?

Amy Begaye se stala Miss Navajo v letošním roce a byla jednou z těch, kteří se chtěli z rezervace odstěhovat a žít městský život. To se jí sice na chvíli splnilo, ale během svého pobytu na univerzitě v Utahu si uvědomila, že se chce do svého domova vrátit a předávat tradice dalším generacím. Součástí soutěže Miss Navajo je i týdenní klání v porcování ovcí na čas. Begaye říká, že příprava na soutěž, která od ní vyžadovala také procvičování mluvené řeči navažštiny a další poznávání své kultury, jí ukázala i jinou stránku.

Ovce jsou zdrojem příjmu navažských rodin již od 16. století, kdy byly přivezeny na americký kontinent španělskými kolonizátory. Ovce se vždy chovaly kvůli jejich masu a vlně. Již od počátku byli ale místní obyvatelé vyhnáváni a utlačováni.

Součástí problému jsou nejen klimatická krize a odchod mladé generace, ale také již zmíněné pastevní podmínky. Leo Watchman, ředitel odboru zemědělství národa Navajo, říká, že tisíce lidí čekají na povolení k pastvě už roky. Jiní mají povolení, která nevyužívají, nebo vstupují na pozemky, na nichž nemají právo pást.

Autor: domlav, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]