11. 10. 2023, 12:14

Čína propustila australskou novinářku Čcheng Lej. Za mřížemi strávila tři roky

Canberra – Australská novinářka čínského původu Čcheng Lej, která byla tři roky v čínské vazbě, se vrátila do Austrálie. Její zadržení bylo jedním ze zdrojů napětí mezi Canberrou a Pekingem, napsala DW.

Novinářka Čcheng Lej se po třech letech, které strávila ve vazbě v Číně, vrátila do Austrálie. V ní se ocitla kvůli obvinění ze špionáže. O jejím návratu ve středu informoval australský premiér Anthony Albanese.

„Vláda na jejím propuštění pracovala velmi dlouho. Je to šťastný moment nejen pro její rodinu a přátele, ale pro všechny Australany,“ řekl Albanese na tiskové konferenci.

 

Bývalá moderátorka se narodila v Číně a jako malé dítě emigrovala s rodiči do Austrálie, kde získala také občanství. Do Číny se vrátila v roce 2012. Před svým zadržením Čcheng pracovala jako moderátorka pro čínskou státní televizi. Policie ji zatkla v srpnu 2020 za „šíření státních tajemství“. V březnu 2022 ji soud za zavřenými dveřmi odsoudil.

https://twitter.com/FreeChengLei/status/1712024890230943858

Vláda se dlouho snažila o propuštění Čcheng a opakovaně vyzývala čínský režim, aby v případě Čcheng dodržoval základní principy práva a lidských práv.

Čtěte také: Čína začíná být netrpělivá. Připravujeme se na nejhorší a doufáme, že se to nestane, říká Tingting Liu

Obavy o stav  novinářky byly reakcí na její korespondenci pro australskou vládu. V ní tvrdila, že podmínky ve vězení jsou strašné. V jednom ze svých dopisů nazvaném „Milostný dopis Austrálii“ psala o tom, že jí chybí například denní světlo. „Neviděla jsem už tři roky strom,“ napsala v dopise.

Albanese řekl, že plánoval navštívit Čínu na konci letošního roku. Cesta australského premiéra může sloužit mimo jiné jako apel na čínskou vládu k propuštění dalšího australského novináře s čínskými kořeny Jang Cheng- ťüna. Ten je ve vězení od roku 2019.

Krátce po zadržení moderátorky v roce 2020 dva australští novináři uprchli z Číny poté, co je tamní úřady pozvaly k výslechu, jehož jádrem měly být otázky ohledně čínské národní bezpečnosti. Jejich odchod způsobil, že australská média neměla žádného svého zástupce na území Číny. Tato situace nastala poprvé po 50 letech, informovala CNN.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]